Piękność dnia (film)

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Piękność dnia (film), analizując jego pochodzenie, wpływ na społeczeństwo i możliwe implikacje na przyszłość. Piękność dnia (film) jest od dawna przedmiotem zainteresowania i debaty, a jego aktualność pozostaje istotna także dzisiaj. Poprzez różne perspektywy i podejścia staramy się rzucić światło na różne aspekty otaczające Piękność dnia (film), aby zaoferować naszym czytelnikom wszechstronną i wzbogacającą wizję. Od jego historycznego znaczenia po wpływ na współczesną kulturę – przyjrzymy się bliżej, co oznacza Piękność dnia (film) i jak ewoluował na przestrzeni czasu.

Piękność dnia
Belle de jour
Gatunek

dramat

Rok produkcji

1967

Data premiery

24 maja 1967
styczeń 1971 (Polska)

Kraj produkcji

Francja
Włochy

Język

francuski
hiszpański

Czas trwania

101 min

Reżyseria

Luis Buñuel[1]

Scenariusz

Luis Buñuel
Jean-Claude Carrière

Główne role

Catherine Deneuve
Jean Sorel
Michel Piccoli
Geneviève Page

Dystrybucja

Valoria
Euro International Films

Nagrody
Złoty Lew na 28. MFF w Wenecji[2][3]

Piękność dnia (fr. Belle de jour) – francusko-włoski dramat psychologiczny z 1967 roku w reżyserii Luisa Buñuela. Ekranizacja powieści Josepha Kessela pod tym samym tytułem[4].

Polska premiera odbyła się w styczniu 1971 roku w podwójnym pokazie z dokumentem Szkice do portretu reżysera Jerzego Ziarnika z 1970 roku[5].

Opis fabuły

Młoda i piękna Séverine, żona doktora Serizy, jest fascynatką praktyk sadomasochistycznych. Postanawia zostać prostytutką, pracując podczas nieobecności męża w domu.

Obsada

Przypisy

  1. Belle de Jour review – Catherine Deneuve is extraordinary in a secret theatre of erotic shame. theguardian.com. . (ang.).
  2. Awards for Belle de jour (1967) – lista nagród w bazie IMDb (ang.)
  3. Piękność dnia / Belle de jour (1967) − nagrody. Filmweb.pl.
  4. Joseph Kessel. academie-francaise.fr. . (fr.).
  5. Idziemy do kina. „Film”. 1, s. 15, 1971-01-03. Warszawa: Wydawnictwa Artystyczne i Filmowe. 

Linki zewnętrzne