Petras Vileišis

W dzisiejszym świecie Petras Vileišis to temat, który staje się coraz bardziej istotny. Jej konsekwencje rozciągają się na wszystkie aspekty naszego życia, od sfery osobistej po zawodową. Dlatego tak ważne jest dokładne przeanalizowanie jego skutków i możliwych rozwiązań. W tym artykule przyjrzymy się różnym perspektywom Petras Vileišis i temu, jak ewoluował on na przestrzeni czasu. Od swoich początków do chwili obecnej Petras Vileišis budzi duże zainteresowanie w społeczeństwie i konieczne jest pogłębienie jego zrozumienia, aby móc skutecznie sobie z nim poradzić.

Petras Vileišis
Ilustracja
Data urodzenia

25 stycznia 1851

Data i miejsce śmierci

12 sierpnia 1926
Połąga

Minister ds. transportu
Okres

od 1922
do 1923

Petras Vileišis (ur. 25 stycznia 1851, zm. 12 sierpnia 1926 w Połądze) – litewski inżynier i mecenas, działacz społeczny i polityczny, brat Antanasa i Jonasa.

Urodził się w rodzinie chłopskiej na Żmudzi. W 1861 roku podjął naukę w Poniewieżu, a następnie w gimnazjum w Szawlach które ukończył z wyróżnieniem. W 1870 roku rozpoczął studia w Petersburgu na wydziale fizyczno-matematycznym lokalnego uniwersytetu, cztery lata później otrzymał tytuł magistra. W 1883 roku przez krótki czas przebywał w Belgii, gdzie zapoznawał się ze sposobem budowy mostów dla kolei żelaznych. W 1890 roku osiadł w Wilnie, gdzie w latach 190506 zbudował swój pałac na Antokolu według projektu Augusta Kleina – część pomieszczeń swojej siedziby udostępniał na cele społeczne i naukowe (np. w 1907 roku odbyła się tu pierwsza litewska wystawa artystyczna, później swą siedzibę znalazły tu m.in. Litewskie Towarzystwo Naukowe oraz Litewskie Towarzystwo Oświatowe "Rytas").

Pałac Vileišisa w Wilnie, obecnie siedziba Instytutu Litewskiej Literatury i Folkloru.

W 1905 roku wraz z Jonasem Basanovicziusem zorganizował tzw. wielki sejm litewski w Wilnie, angażował się w działalność społeczną, w 1907 roku został członkiem władz Litewskiego Towarzystwa Naukowego. Po załamaniu się wileńskiego biznesu wyjechał w 1908 roku do Rosji, zajmując się pracą inżynierską (m.in. budową mostów).

Po uzyskaniu przez Litwę niepodległości zamieszkał w Kownie, gdzie współpracował z tamtejszym ministerstwem komunikacji, a w latach 192223 był ministrem ds. transportu w rządzie Litwy.

Zmarł podczas wakacji nad Bałtykiem. Został pochowany w bazylice kowieńskiej. W 1935 roku jego szczątki przeniesiono do rodzinnej mogiły na cmentarzu Na Rossie.

Bibliografia

Linki zewnętrzne