W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Palazzo dei Capitani w Malcesine, badając jego pochodzenie, wpływ i dzisiejsze znaczenie. Na przestrzeni dziejów Palazzo dei Capitani w Malcesine odgrywał kluczową rolę w różnych sferach społeczeństwa, wpływając zarówno na rozwój kulturowy, jak i postęp technologiczny. Poprzez wszechstronną analizę sprawdzimy, jak Palazzo dei Capitani w Malcesine ukształtował nasze postrzeganie świata i wywołał fundamentalne debaty na temat jego znaczenia w obecnym kontekście. Artykuł ten ma na celu przedstawienie wszechstronnej wizji Palazzo dei Capitani w Malcesine, od jego początków po przyszłe prognozy, badając jego liczne aspekty i wpływ na nasze codzienne życie.
Palazzo dei Capitani (pol. Pałac Kapitanów) – zabytkowy budynek w Malcesine we Włoszech, na wschodnim brzegu jeziora Garda. W XVII-XIX w. siedziba Kapitanów Jeziora Garda (wł. Capitano del Benaco), zawiadujących z upoważnienia Republiki Weneckiej całością spraw związanych z żeglugą i rybołówstwem na tym akwenie.
Budynek znajduje się w nadbrzeżnej części starego miasta Malcesine, przy Via Capitanato, tuż na północ od starego portu miasta. Wzniesiono go w taki sposób, że front został skierowany ku jezioru, od którego oddziela go okazały ogród.
Został zbudowany przez Scaligerich na przełomie XIII i XIV wieku na pozostałościach rzymskich i romańskich. Zredukowany do prostych ścian, być może z powodu trzęsienia ziemi lub pożaru, stał się własnością pochodzącego z Werony Francesco Mercantiego, a następnie jego synów. Sprzedali oni go 18 grudnia 1473 roku Alessandro Miniscalchiemu. Z aktów sprzedaży z 1477 r. wynika, że budynek został już odbudowany w stylu weneckim i bogato ozdobiony. W 1618 r. Werona na wniosek Republiki Weneckiej kupiła budynek na rezydencję Kapitana Jeziora i w tym okresie przechodził on różne remonty. 20 marca 1854 roku Werona wydzierżawiła budynek miastu Malcesine, które w 1897 roku stało się jego wyłącznym właścicielem. W 1902 roku obiekt został uznany za pomnik narodowy.