Otto (biskup praski)

W dzisiejszym świecie Otto (biskup praski) zyskał duże znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Jego wpływ był odczuwalny w polityce, kulturze, technologii i codziennym życiu ludzi. Otto (biskup praski) wywołał debaty, kontrowersje i znaczące zmiany, które zaznaczyły się przed i po w najnowszej historii. W tym artykule dokładnie zbadamy znaczenie Otto (biskup praski), jego implikacje i wpływ na różne aspekty współczesnego życia. Od jego początków po konsekwencje, szczegółowo przeanalizujemy rolę, jaką Otto (biskup praski) odgrywa w obecnym świecie i jego projekcję na przyszłość.

Otto
Data urodzenia

XI wiek

Data śmierci

10 lipca 1148

Wyznanie

katolicyzm

Kościół

rzymskokatolicki

Nominacja biskupia

1140

Sakra biskupia

25 czerwca 1140

Otto, czeski: Otta, Ota (zm. 10 lipca 1148) – czeski duchowny katolicki, biskup praski od 1140 r.

Życiorys

Otto pochodził z czeskiej rodziny szlacheckiej, która później przyjęła nazwisko Schwabenitz (ze Švábenice). Zanim został biskupem był kanonikiem w Pradze i dziekanem kapituły katedralnej i proboszczem w Sadská[1].

W 1140 r. po rezygnacji z urzędu biskupa Sylwestra został wybrany jego następcą przez kapitułę. Po otrzymaniu świeciej inwestytury od cesarza Konrada III udał się do Moguncji, gdzie 25 czerwca 1140 r. otrzymał święcenia biskupie z rąk arcybiskupa metropolity mogunckiego Wojciecha II[2].

Jego pontyfikat przypadł na okres politycznego chaosu w Czechach, spowodowanego walkami w łonie dynastii Przemyślidów, w czasie których spłonęła m.in. katedra św. Wita (1142). W spór ten interweniował również papież, który wysłał w 1143 r. swojego legata Quido, który załagodził konflikt[3].

Aby podnieść standard życia religijnego sprowadził do Czech zakon cystersów, fundując im kilka klasztorów. Zmarł w 1148 r.[4]

Przypisy

  1. A. Frind, Die Geschichte der Bischöfe und Erzbischöfe von Prag. Calve'sche Universitäts-Buchhandlung, Prag 1873, s. 35.
  2. A. Frind, Die Geschichte der Bischöfe und Erzbischöfe von Prag. Calve'sche Universitäts-Buchhandlung, op. cit, s. 35-36.
  3. A. Frind, Die Geschichte der Bischöfe und Erzbischöfe von Prag. Calve'sche Universitäts-Buchhandlung, op. cit., s. 36-37.
  4. A. Frind, Die Geschichte der Bischöfe und Erzbischöfe von Prag. Calve'sche Universitäts-Buchhandlung, op. cit., s. 38.

Bibliografia

  • Frind A., Die Geschichte der Bischöfe und Erzbischöfe von Prag. Calve'sche Universitäts-Buchhandlung, Prag 1873, s. 35-38.