W następnym artykule szczegółowo omówimy Order „Za Zasługi dla Litwy” i jego wpływ na nasze życie. Order „Za Zasługi dla Litwy” to temat, który w ostatnich latach przyciągnął uwagę wielu osób, wywołując debatę i zainteresowanie w różnych dziedzinach i sektorach. Na tych stronach będziemy badać różne aspekty i perspektywy Order „Za Zasługi dla Litwy”, odnosząc się do jego historycznego znaczenia, obecnej sytuacji i możliwych przyszłych konsekwencji. Mamy nadzieję, że ten artykuł będzie pouczający i stymulujący, oferując naszym czytelnikom nowe pomysły i podejścia do Order „Za Zasługi dla Litwy”.
Order „Za Zasługi dla Litwy” (lit. Ordinas „Už nuopelnus Lietuvai”) – order litewski ustanowiony w 2002[1] jako wyróżnienie dla osób, które zasłużyły się dla Państwa Litewskiego.
Order za Zasługi dla Litwy dzieli się na pięć klas:
Order jest nadawany za szczególne zasługi dla Państwa Litewskiego, a dziedzina w której został przyznany oznaczana jest jedną z siedmiu zawieszek, do której mocowane są insygnia orderowe.
Wraz z orderem ustanowiono także (powiązany z nim) Medal Orderu "Za Zasługi dla Litwy".
Odznaką Orderu „Za Zasługi dla Litwy” jest dosyć niezwykły w kształcie złoty[2] krzyż grecki z podwójnym dolnym ramieniem, wypełniony białą emalią[2]. Wszystkie ramiona krzyża są zaostrzone, a pomiędzy każdym widać po trzy złote promienie. Na środku odznaki znajduje się litewska Pogoń wykonana z oksydowanego srebra. Na rewersie odznaki umieszczona jest łacińska inskrypcja PRO/LITUANIA (Dla Litwy) i data „2002”, a dookoła, na każdym z pięciu ramion krzyża, widnieją herby największych litewskich miast: Wilna, Kowna, Szawli, Poniewieża i Kłajpedy. Order zawieszany jest na owalnej zawieszce określającej w jakiej dziedzinie został przyznany. Istnieje siedem odznak[1]:
Order umocowany jest na wstążce ze szkarłatnej mory z bordiurą w kolorach narodowych Litwy. Szerokość wstążki Krzyża Wielkiego: 100 mm dla kawalerów, 65 mm dla dam[1], 40 mm dla Krzyża Komandorskiego[2], 32 mm dla Krzyża Oficerskiego i Kawalerskiego[3]. Odznaczonym orderem I klasy przysługuje również gwiazda orderowa wielkości 85 mm w kształcie srebrnej dziewięcioramiennej gwiazdy z wyobrażeniem odznaki orderu pośrodku[1].