Okupuj Wall Street

W dzisiejszym świecie Okupuj Wall Street stał się tematem ciągłego zainteresowania i debaty. Niezależnie od tego, czy chodzi o wpływ na społeczeństwo, znaczenie historyczne czy wpływ na kulturę popularną, Okupuj Wall Street przyciąga uwagę ludzi w każdym wieku, płci i pochodzenia. Na przestrzeni lat Okupuj Wall Street wygenerował wszelkiego rodzaju opinie, teorie i interpretacje, stając się centralnym elementem w wielu obszarach. W tym artykule zbadamy różne aspekty Okupuj Wall Street i jego znaczenie we współczesnym kontekście. Od jego powstania po obecne skutki – przyjrzymy się dogłębnie znaczeniu Okupuj Wall Street w naszym dzisiejszym świecie.

Okupuj Wall Street
Ilustracja
Okupuj Wall Street, 14. dzień protestu
Państwo

 Stany Zjednoczone

Początek wystąpień

17 września 2011

Charakter wystąpień

demonstracje, sit-in

Położenie na mapie Stanów Zjednoczonych
Mapa konturowa Stanów Zjednoczonych, po prawej nieco u góry znajduje się punkt z opisem „Okupuj Wall Street”
40°42′33″N 74°00′40″W/40,709167 -74,011111

Okupuj Wall Street (ang. Occupy Wall Street) – seria demonstracji o charakterze okupacyjnym, rozpoczętych 17 września 2011 roku w Zuccotti Park w Nowym Jorku. Protesty zostały zainicjowane m.in. przez kanadyjską grupę aktywistów z organizacji AdBusters[1][2].

Solidaryca na plakacie „99% razem” promującym Okupuj Wall Street

Uczestnicy, nazywający siebie „99 procentami” (ang. „99 percenters”)[3], protestowali głównie przeciwko nierównościom społecznym, chciwości korporacji, banków oraz przeciwko nadmiernemu wpływowi bankierów, menedżerów wielkich korporacji i lobbystów na rząd[4][5][6].

Przypisy

Linki zewnętrzne