Nüwa

W tym artykule zbadamy i przeanalizujemy różne aspekty związane z Nüwa. Od jego pochodzenia i historii po dzisiejsze znaczenie, poprzez wpływ na społeczeństwo i wpływ na różne obszary życia codziennego. Idąc tym tropem, zagłębimy się w Nüwa, aby zrozumieć jego znaczenie i implikacje, a także zastanowić się nad jego rolą w dzisiejszym świecie. Poprzez szczegółową i wyczerpującą analizę postaramy się rzucić światło na ten temat i zaoferować czytelnikowi wzbogacającą perspektywę.

Nüwa
女娲
bogini stwórczyni ludzkości
Ilustracja
Występowanie

mitologia chińska

Rodzina
Mąż

Fuxi

Rodzeństwo

Fuxi

Nüwa (chiń. upr. 女娲; chiń. trad. 女媧; pinyin Nǚwā), także Nügua – starożytna chińska bogini uważana za stwórczynię ludzkości.

Nüwa była siostrą i małżonką Fuxi. Podobnie jak mąż była przedstawiana z ciałem węża lub z rybim ogonem.

Podczas walki między bogami, gdy pękł jeden ze słupów podtrzymujących świat, góra Buzhou, Nüwa roztopiła kamienie i naprawiła go. Odtąd jednak jest on krótszy od pozostałych i świat jest przechylony w kierunku południowo-wschodnim, dlatego wszystkie rzeki w Chinach płyną w tym właśnie kierunku.

Wierzono, że stworzyła ludzi, których wypalała w piecu z glinianych figurek. Ludzie wypalani w zbyt wysokiej temperaturze stali się czarni, a w zbyt niskiej biali. Najbardziej udanymi byli ostatni ludzie o żółtej skórze, czyli Chińczycy.

Uważano, że Nüwa wynalazła organki ustne i flet, a także wprowadziła porządek do chińskiej muzyki.

Bibliografia

  • Wolfram Eberhard: Symbole chińskie. Słownik. Kraków: Universitas, 2007. ISBN 97883-242-0766-4.