Motyw Chińczycy przyciąga uwagę ludzi w każdym wieku i o każdym zainteresowaniu. Od najmłodszych do najbardziej doświadczonych, Chińczycy pozostawił niezatarty ślad w społeczeństwie, prowokując niekończące się dyskusje, debaty i refleksje. Jego wpływ rozciąga się na wszystkie aspekty życia, od polityki po rozrywkę, naukę i technologię. W tym artykule zbadamy różne aspekty Chińczycy, analizując jego wpływ i konsekwencje na przyszłość.
Chińczycy z narodu Han
Chińczycy – pojęcie odnoszące się do ludności Chin, w węższym znaczeniu tylko narodu Han[1].
Pojęcie „Chińczyk”, „Chińczycy” jest wieloznaczne, ze względu na różne możliwe sposoby definiowania „chińskości”. Tym różnym definicjom odpowiadają różne terminy w języku chińskim. Pojęcia te są następujące:
Zhongguoren (chiń. trad.中國人; pinyinZhōngguórén; dosł. „człowiek Państwa Środka”) – Chińczyk w znaczeniu obywatela państwa chińskiego, zarówno członka dominującej liczebnie grupy Han, jak i grup mniejszościowych[2]. W odniesieniu do ChRL obejmuje 56 oficjalnie uznanych grup – większościową Han i 55 mniejszości narodowych, czyli Mandżurowie lub Mongołowie będący obywatelami chińskimi są w tym rozumieniu także "Chińczykami"[3]. Ze względu na silne konotacje polityczne, odnoszące się do jednego, scentralizowanego "Państwa Środka" pojęcie to nie jest używane przez ludzi, którzy identyfikują się kulturowo z Chinami, ale nie chcą być z nim wiązani politycznie, np. przez Tajwańczyków[4].
Mianem Chińczyków określa się też ludzi pochodzących z Chin, ale żyjących także w diasporze. W języku chińskim rozróżnia się dwie kategorie, określane odpowiednio:
Huayi (chiń. upr.华裔; chiń. trad.華裔; pinyinHuáyì) – to osoby pochodzenia chińskiego, wychowane w obcym kraju i mające jego obywatelstwo[2], potomkowie Chińczyków[3]