Nagroda Karola Wielkiego

Wygląd przypnij ukryj Międzynarodowa NagrodaKarola Wielkiego
Ilustracja
Ratusz w Akwizgranie – miejsce przyznawania nagród
Nagroda za

promocję pokoju i jedności w Europie

Przyznający

rada miasta Akwizgranu oraz członkowie kapituły

Państwo

 Niemcy

Lokalizacja

ratusz w Akwizgranie

Pierwsze rozdanie

1 maja 1950

Strona internetowa

Międzynarodowa Nagroda Karola Wielkiego (niem. Karlspreis, od 1988 niem. Internationaler Karlspreis zu Aachen) – międzynarodowa nagroda ustanowiona w 1950 roku, przyznawana corocznie w Akwizgranie osobom lub instytucjom za wkład w rozwój jedności i demokracji w Europie.

Nagroda Karola Wielkiego jest najbardziej znaną polityczną nagrodą w Niemczech. Jej pierwszym laureatem był twórca idei Paneuropy, hrabia Coudenhove-Kalergi. Otrzymali ją również Winston Churchill, Jean Monnet, Robert Schuman, Helmut Kohl, Bronisław Geremek, Jan Paweł II, Donald Tusk, Tony Blair, Jacques Delors oraz Bill Clinton.

Historia

Idea utworzenia nagrody im. Karola Wielkiego zrodziła się w 1949 r. w warunkach zimnej wojny i podzielonego świata w Akwizgranie, bowiem Akwizgran związany jest nierozłącznie z dziełem Karola Wielkiego, uważanego za prekursora integracji europejskiej. W grudniu 1949 roku dwunastoosobowy komitet założycielski ogłosił akt proklamujący, który legł u podwalin nagrody. Założeniem nagrody było promowanie dialogu pomiędzy narodami na rzecz pokoju i jedności. Pod koniec lat osiemdziesiątych po rozpadzie Związku Radzieckiego i zjednoczeniu Niemiec rada miasta Akwizgranu oraz członkowie kapituły przyznającej nagrodę dokonali zmian w tekście dokumentu proklamującego nagrodę. Polegały one m.in. na włączeniu państw Europy Wschodniej w proces integracji europejskiej i podkreśleniu roli, jaką Europa ma do odegrania w dziedzinie pojednania i zbliżenia Wschodu z Zachodem.

Ceremonia wręczania nagrody ma miejsce co roku w dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, święto to jest w Niemczech dniem wolnym od pracy. Odbywa się ona w Sali Cesarskiej akwizgrańskiego ratusza zbudowanego na fundamentach pałacu Karola Wielkiego. Oprócz dyplomu i medalu, na którym wybita jest XII-wieczna pieczęć miejska Akwizgranu z wizerunkiem Karola Wielkiego, laureaci otrzymują czek na 5 tysięcy euro.

Juan Carlos I Gyula Horn Roman Herzog Bill Clinton Pat Cox Javier Solana Angela Merkel Donald Tusk Jean-Claude Trichet Wolfgang Schäuble

Laureaci Nagrody Karola Wielkiego

Przypisy

  1. Karola Wielkiego, Międzynarodowa Nagroda, Encyklopedia PWN  .
  2. a b Agnieszka Jarosz: Będzie ministerstwo finansów strefy euro?. UniaEuropejska.org, 2011-06-03. . . (pol.).
  3. Dr. Wolfgang Schäuble: Karlspreisträger 2012. aachen.de. .
  4. Der Karlspreisträger 2014 Herman van Rompuy. karlspreis.de. . . (niem.).
  5. Berenika Lemańczyk: Niemcy: Nagroda Karola Wielkiego m.in. dla Swiatłany Cichanouskiej. Gazeta Prawna, 17 grudnia 2021. . (pol.).
  6. Le prix Charlemagne 2023 décerné au peuple ukrainien et à son président. i24news.tv, 16 grudnia 2022. . (fr.).

Linki zewnętrzne

Laureaci nagrody Karola Wielkiego

Kontrola autorytatywna (politics award):