Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki

W dzisiejszym świecie Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki to problem, który wpływa na nas wszystkich w taki czy inny sposób. Niezależnie od tego, czy jest to życie osobiste, zawodowe czy społeczne, Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki ma znaczący wpływ na nasze życie. Dlatego tak ważne jest lepsze zrozumienie tego tematu, aby móc podejmować świadome decyzje i działać świadomie. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, od jego początków po dzisiejsze znaczenie. Przeanalizujemy także implikacje, jakie ma to w różnych kontekstach i możliwe rozwiązania, które są proponowane. Dołącz do nas w tej wycieczce po fascynującym świecie Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki!

Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku
Ilustracja
Kościół parafialny będący częścią Sanktuarium w podziemiach którego zbudowano muzeum
Państwo

 Polska

Województwo

 kujawsko-pomorskie

Miejscowość

Włocławek

Adres

ul. Płocka 167A
87-800 Włocławek

Data założenia

2015

Kustosz

o. Damian M. Kosecki

Położenie na mapie Włocławka
Mapa konturowa Włocławka, po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku”
Położenie na mapie Polski
Mapa konturowa Polski, blisko centrum u góry znajduje się punkt z opisem „Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku”
Położenie na mapie województwa kujawsko-pomorskiego
Mapa konturowa województwa kujawsko-pomorskiego, na dole po prawej znajduje się punkt z opisem „Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki we Włocławku”
Ziemia52°39′07″N 19°07′46″E/52,651944 19,129444
Strona internetowa

Muzeum Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki – multimedialne muzeum upamiętniające życie, działalność oraz męczeńską śmierć ks. Jerzego Popiełuszki.

Lokalizacja

Muzeum działa w podziemiach budowanego od kilku lat Sanktuarium Męczeństwa Bł. Ks. Jerzego Popiełuszki, tuż obok włocławskiej tamy, przy ul. Płockiej 167A[1] we Włocławku.

Historia

9 listopada 1997 r. wszedł w życie dekret biskupa Bronisława Dembowskiego na mocy którego we Włocławku przy ul. Płockiej erygowana została parafia pw. Matki Bożej Fatimskiej. Stworzenie nowego obiektu sakralnego powierzono Zgromadzeniu Braci Pocieszycieli z Getsemani[2]. W planach dotyczących budowy kościoła i ośrodka duszpasterskiego, uzgodniono z władzami diecezjalnymi, że Zgromadzenie postara się wybudować kościół parafialny z osobną kaplicą, w której w przyszłości będzie istnieć Sanktuarium poświęcone życiu i męczeńskiej śmierci błogosławionego[3].

Muzeum powstało w ramach realizowanego na Pomorzu i Kujawach projektu pod nazwą „Szlak męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki”, z udziałem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego[4]. Uroczyste otwarcie muzeum odbyło się pięć lat po beatyfikacji kapłana - 07 czerwca 2015 r. Opiekę nad sanktuarium Męczeństwa bł. ks. Jerzego Popiełuszki, sprawuje Zgromadzenie Braci Pocieszycieli z Getsemani, a kustoszem muzeum jest o. Damian M. Kosecki.

Ekspozycje

Muzeum składa się z trzech sal. Pierwsza sala prezentuje dzieciństwo i młodość ks. Jerzego Popiełuszki, korytarz - prowadzi w entuzjazm „Solidarności”, druga sala - ukazuje emocje związane ze strajkami, mszami za Ojczyznę, to okres prześladowań, szykanowanie i śledzenie duchownego. Ostatni etap to opowieść o porwaniu i męczeńskiej śmierć księdza Jerzego[3].

Dwie pierwsze sale to połączenie panoramicznego kina, telewizji, elementów animacji, dźwięku oraz gry światła. Na ekranie prezentowane są filmy, rekonstrukcje, fragmenty filmu fabularnego, inscenizacje z udziałem aktorów, materiały archiwalne z polskich kronik filmowych, trójwymiarowe fotografie po których oprowadza wirtualny przewodnik muzealny[5].

Trzecie pomieszczenie to sala interaktywna z multimedialną mapą świata, na której możemy zobaczyć wszystkie miejsca związane z Błogosławionym[6]. Można tutaj przeglądać zasoby muzeum na multimedialnych stanowiskach.

W muzeum znajdziemy więc informacje o życiu i działalności księdza, jak i opis kultu kapelana „Solidarności” już po męczeńskiej śmierci[7].

Przypisy

Linki zewnętrzne