Mrowiszczak mrówkomirek

W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Mrowiszczak mrówkomirek i jego wpływ na współczesne społeczeństwo. Od początków po dzisiejsze znaczenie temat ten przyciągał uwagę i intrygował zarówno naukowców, ekspertów, jak i entuzjastów. Na tych stronach zbadamy wiele aspektów Mrowiszczak mrówkomirek, od jego historycznych implikacji po przyszłe implikacje, a także jego wpływ na różne aspekty życia codziennego. Dodatkowo przeanalizujemy różne perspektywy i opinie na temat Mrowiszczak mrówkomirek, oferując kompleksowy i wyczerpujący obraz tego fascynującego zjawiska.

Mrowiszczak mrówkomirek
Myrmecophilus acervorum
(Panzer, 1799)
Ilustracja
Systematyka
Domena

eukarionty

Królestwo

zwierzęta

Typ

stawonogi

Gromada

owady

Podgromada

uskrzydlone

Rząd

prostoskrzydłe

Rodzina

mrowiszczakowate

Podrodzina

Myrmecophilinae

Rodzaj

Myrmecophilus

Gatunek

mrowiszczak mrówkomirek

Synonimy
  • Blatta acervora Panzer, 1799
Samica

Mrowiszczak mrówkomirek (Myrmecophilus acervorum) – gatunek myrmekofilnego owada z rzędu prostoskrzydłych, z rodziny mrowiszczaków (Myrmecophilidae). Gatunek prawdopodobnie pochodzący z Azji, obecnie występujący także w Środkowej i Południowej Europie. Rodzaj zależności międzygatunkowych pomiędzy mrowiszczakami a mrówkami najczęściej określany jest jako synechtria.

Mrowiszczaki są brunatnorude, pokryte jedwabistymi włoskami. Samice osiągają długość 3 mm, samce są mniejsze i osiągają maksymalnie 1,5 mm. Obie płci są bezskrzydłe. Owady tego gatunku występują w gniazdach różnych gatunków mrówek z rodzajów Lasius, Formica, Camponotus i Tetramorium[1]. Mrowiszczaki mają uwstecznione oczy, pozbawione są skrzydeł i ich pokryw. W ciemności owady tego gatunku orientują się za pomocą długich czułków, na których znajdują się wrażliwe narządy zmysłów. Samice owadów tego gatunku rozmnażają się partenogenetycznie. W mrowisku występują jednocześnie różne stadia rozwojowe mrowiszczaka.

W Polsce jest jedynym przedstawicielem rodziny Myrmecophilidae. Wykazany z Górnego Śląska, okolic Wejherowa, Nowej Słupi, Zwierzyńca, Poznania, z Podkowy Leśnej, Kazimierza Dolnego, Puław, Buska, Skwierzyny, Kwidzyna i Nowogardu[1].

Zobacz też

Przypisy

  1. a b Bazyluk W. Klucze do oznaczania owadów Polski: (keys for the identification of Polish insects) : vol. 11: Prostoskrzydłe - Orthoptera (Saltatoria) (1956)