Monodram

W tym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Monodram, badając jego pochodzenie, wpływ na społeczeństwo i jego dzisiejsze znaczenie. Od czasów starożytnych Monodram odgrywał kluczową rolę w życiu ludzi, wpływając na wszystko, od aspektów kulturowych po technologiczne. W kolejnych wierszach szczegółowo przeanalizujemy wszystkie aspekty związane z Monodram, odkrywając jego tajemnice, demistyfikację błędnych przekonań i podkreślając jego znaczenie we współczesnym świecie. Od pierwszych wzmianek w historii po obecność w dzisiejszym zglobalizowanym społeczeństwie, Monodram pozostawił niezatarty ślad w życiu ludzi w każdym wieku i każdej kulturze, stając się tematem powszechnego zainteresowania.

Grażyna Bułka w monodramie Mianujom Mie Hanka

Monodram (gr. mónos – jedyny; dráma – działanie) – utwór dramatyczny, w którym występuje tylko jeden bohater[1].

Monolog bohatera może być skierowany do publiczności teatralnej lub do wyimaginowanego odbiorcy - nieobecnego na scenie. Monolog jest mocno zdialogizowany, bohater cytuje cudze wypowiedzi, imituje rozmowę odpowiadając na przytoczone bądź domniemane pytania postaci, o których mówi.

Odmianę monodramu stanowi one-person show lub one-man-show, czyli jednoosobowy występ aktora (komika, poety) przed publicznością

W monodramie, w przeciwieństwie do monodramatu, nie występują żadne inne osoby niż główny bohater[2].

Znane monodramy

Znanymi przykładami monodramu są:

Zobacz też

Przypisy