Mixtape jest od dawna przedmiotem zainteresowania i debaty. Jego wpływ na społeczeństwo i życie codzienne jest niezaprzeczalny, a jego znaczenie wykracza poza różne obszary. W tym artykule staramy się dogłębnie zbadać Mixtape, analizując jego pochodzenie, ewolucję i możliwe przyszłe implikacje. Na tych stronach zostaną omówione różne aspekty związane z Mixtape, od jego historycznego znaczenia po wpływ na współczesny świat. Ponadto przeanalizowane zostaną różne perspektywy na Mixtape, pokazując jego złożoność i potencjał generowania dyskusji i refleksji w różnych obszarach. Celem tego artykułu jest przedstawienie kompletnej i wzbogacającej wizji Mixtape, zachęcając czytelnika do głębszego zagłębienia się w ten istotny i znaczący temat.
Mixtape (mikstejp) – taśma nagrana przez DJ-a, najczęściej za pomocą dwóch gramofonów i miksera.
Dawniej mikstejpy pojawiały się wyłącznie na kasetach magnetofonowych, teraz trafiają także na płyty CD. Pierwotnie mikstejpy miały ukazywać umiejętności DJ-a i były nagrywane podczas jednej sesji. Obecnie w większości są zaaranżowane przy użyciu komputerów.
Moda na mikstejpy rozpoczęła się w latach 80. XX wieku, kiedy DJ-e miksowali utwory w wersji a cappella z podkładami instrumentalnymi innych piosenek, tworząc tzw. blendy. W latach 90. w tworzenie mikstejpów angażowali się też raperzy, rymując własne, niepublikowane nigdzie indziej zwrotki. Na mikstejpach rozgrywały się najważniejsze bitwy raperów – Nas kontra Jay-Z, czy Eminem kontra Ja Rule.
Z powodu praw autorskich większość mixtape’ów to tzw. nielegale – materiały nigdy niewydane oficjalnie. Najsłynniejsze mixtape’y w oficjalnym, komercyjnym obiegu tworzył Funkmaster Flex, a w podziemiu – DJ Clue i DJ Premier z Gang Starr.