W tym artykule temat Mielizna Rzepczyńska zostanie omówiony z szerokiej i kompletnej perspektywy, w celu dostarczenia czytelnikom odpowiednich informacji. Przeanalizowane zostaną różne aspekty związane z Mielizna Rzepczyńska, jego pochodzeniem, ewolucją, wpływem i dzisiejszym znaczeniem. Ponadto zbadane zostaną różne opinie i punkty widzenia na temat Mielizna Rzepczyńska, aby wzbogacić debatę i zaoferować wszechstronną wizję tematu. W całym artykule zostaną zaprezentowane dane, statystyki i solidne informacje na poparcie każdego argumentu, aby zapewnić jakość i wiarygodną treść czytelnikowi zainteresowanemu pogłębieniem swojej wiedzy na temat Mielizna Rzepczyńska.
Mielizna Rzepczyńska (niem. Repziner Haken) – mielizna Zalewu Szczecińskiego w jego środkowej części, nad brzegiem Równiny Wkrzańskiej. Płycizna znajduje się na terytorium Niemiec przy granicy polsko-niemieckiej. Obszar przynależy do powiatu Vorpommern-Greifswald.
Płycizna rozciąga się od lądu w kierunku północnym
Mielizna Rzepczyńska i Mielizna Osiecka oddzielają dwie części zalewu tzw. Mały Zalew na zachodzie (Niemcy) i Wielki Zalew na wschodzie (Polska). Szerokość zalewu na przewężeniu przy granicy polsko-niemieckiej wynosi 7,5 km, jednak wysuwająca się Mielizna Osiecka i Rzepczyńska powodują powstanie wąskiego przesmyku na 1,5 km. Obszar przewężenia charakteryzuje się największymi naturalnymi deniwelacjami powierzchni dna Zalewu Szczecińskiego[1].
Polską nazwę Mielizna Rzepczyńska wprowadzono urzędowo rozporządzeniem w 1949 roku[2].