Melete

Witamy w artykule o Melete. W tym tekście zagłębimy się w ekscytujący świat Melete, badając jego cechy charakterystyczne, znaczenie i znaczenie w różnych obszarach. Melete to temat, który budzi zainteresowanie i ciekawość wielu osób, ponieważ ma znaczący wpływ na współczesne społeczeństwo. Idąc tym tropem, zagłębimy się w najważniejsze aspekty związane z Melete, aby zapewnić wszechstronną i kompletną wizję tego tematu. Od jego powstania po ewolucję, w tym jego dzisiejszy wpływ, zajmiemy się różnymi aspektami Melete, aby zapewnić kompletną i wzbogacającą analizę.

Melete
Μελέτη
bogini muza
Występowanie

mitologia grecka

Szczególne miejsce kultu

Helikon

Melete (gr. Μελέτη Melétē – „rozważanie, kontemplacja”, łac. Melete – „ćwiczenie”[1]) – w mitologii greckiej jedna z trzech beocjańskich muz (obok Mneme i Aoede lub Aojde) czczonych na górze Helikon. Cyceron zaliczał ją do jednych z czterech starszych muz.

Według Pauzaniasza istniały trzy oryginalne muzy: Aoede (tj. Pieśń), Melete (tj. Ćwiczenie) oraz Mneme (tj. Pamięć)[2]. Razem tworzyły one wstępne warunki sztuki poetyckiej w praktyce kultowej. Czczono je również w Delfach, ale były tam znane jako Nete, Mese i Hypate (są to nazwy akordów liry). Cyceron uważał, że Melete wraz z Aoede, Arche i Telksinoe są córkami Zeusa i Plusi[3].

Melete jest zwykle przedstawiana jako młoda, zamyślona kobieta z palcem umieszczonym na jej ustach.

Imieniem muzy została nazwana jedna z planetoid – (56) Melete.

Przypisy

  1. Henry George Liddell, Robert Scott: A Greek-English Lexicon: μελέτη. perseus.tufts.edu. . (ang.).
  2. Niemirska-Pliszczyńska, Janina, 1904-1982), Na olimpijskiej bieżni i w boju : z Pauzaniasza Wędrówki po Helladzie, księgi V, VI i IV, Wrocław: Zakład Narodowy im. Ossolińskich - Wydaw., , ISBN 83-04-04712-8, OCLC 749628509.
  3. De natura deorum., Berlin: De Gruyter, ISBN 978-3-11-096939-9, OCLC 907208679.

Bibliografia