W dzisiejszym świecie McDonnell Aircraft Corporation to temat, który zyskał ogromne znaczenie ze względu na jego wpływ na różne aspekty codziennego życia. Od swoich początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, McDonnell Aircraft Corporation był przedmiotem badań i debat ekspertów z różnych dziedzin. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne aspekty związane z McDonnell Aircraft Corporation, od jego ewolucji w czasie po wpływ na kulturę popularną. Ponadto przeanalizujemy rolę, jaką McDonnell Aircraft Corporation odgrywa w życiu ludzi dzisiaj i jej projekcję na przyszłość.
![]() | |
Państwo | |
---|---|
Siedziba | |
Data założenia |
1939 |
Data likwidacji |
1967 (połączenie |
McDonnell Aircraft Corporation – amerykańska wytwórnia lotnicza z siedzibą w Saint Louis w stanie Missouri, założona w 1939 przez Jamesa Smitha McDonnella. Znana z produkcji samolotów wojskowych, zwłaszcza samolotu F-4 Phantom II oraz załogowych statków kosmicznych wykorzystywanych w programie Mercury i Gemini. 28 kwietnia 1967 przedsiębiorstwo połączyło się z Douglas Aircraft Company, tworząc McDonnell Douglas.
W 1928 r. James McDonnell założył w Milwaukee przedsiębiorstwo J.S. McDonnell & Associates, zajmujące się produkcją awionetek. Niestety kryzys z 1929 roku pokrzyżował jego plany i McDonnell zajął się pracą w wytwórni Glenn L. Martin Company. 10 lat później, w 1939 r. McDonnell ponownie rozpoczął pracę na własny rachunek, zakładając w Saint Louis własne przedsiębiorstwo McDonnell Aircraft Corporation. II wojna światowa była potężnym impulsem dla rozwoju całego amerykańskiego przemysłu, skorzystał na tym również McDonnell, który powiększył swoje zatrudnienie z 15 osób w 1939 r. do 5000 pod koniec wojny. W tym okresie przedsiębiorstwo było znaczącym producentem części zamiennych do amerykańskich samolotów. Przystąpiono również do projektowania własnego samolotu myśliwskiego McDonnell XP-67 Bat, który nie wyszedł jednak poza stadium prototypu oraz jednego z pierwszych pocisków przeciwokrętowych McDonnell LBD-1 Gargoyle . Koniec wojny zastopował rozwój przedsiębiorstwa, nie trzeba było jednak długo czekać na nowy konflikt, wojnę w Korei, która uczyniła McDonnella jednym z głównych dostawców samolotów dla US Navy. Jeszcze w latach II wojny, w 1943, rozpoczęto projektowanie samolotu McDonnell FH-1 Phantom, który był pierwszym amerykańskim samolotem pokładowym z napędem odrzutowym, wykorzystywanym przez marynarkę. W samolocie tym z powodzeniem zastosowano układ silników umieszczonych w skrzydłach obok centralnej, dolnej części kadłuba, z dyszami wylotowymi wysuniętymi poza płaty skrzydeł. Rozwiązanie to i jego warianty stało się niejako znakiem firmowym McDonnella i z sukcesem zostało zastosowane w kolejnych samolotach przedsiębiorstwa: McDonnell F2H Banshee, McDonnell F3H Demon, McDonnell F-101 Voodoo i maszynie McDonnell Douglas F-4 Phantom II. W 1946 do przedsiębiorstwa dołączył David Sloan Lewis jr., który stał się ojcem późniejszego sukcesu najliczniej produkowanego samolot bojowego Stanów Zjednoczonych, F-4 Phantom II. Poza samolotami przedsiębiorstwo zajmowało się również produkcją pocisków rakietowych, m.in. pionierskiego LBD-1 oraz McDonnell ADM-20 Quail, który służył jako imitator pocisków manewrujących, wykorzystywany do zmylenia nieprzyjacielskiej obrony przeciwlotniczej. McDonnell Aircraft uczestniczyły także w programach eksploracji przestrzeni kosmicznej NASA, budując kapsuły załogowe, wykorzystywane w programach Mercury i Gemini.