Maciej Dymkowski

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Maciej Dymkowski. Od powstania do ewolucji na przestrzeni dziejów Maciej Dymkowski był podstawową częścią społeczeństwa, wywierając wpływ na różne obszary codziennego życia. W tym artykule zbadamy różne aspekty, które sprawiają, że Maciej Dymkowski jest tematem interesującym każdego, kto jest zainteresowany poszerzeniem swojej wiedzy na ten temat. Od jego wpływu na kulturę popularną po jego dzisiejsze znaczenie – zagłębimy się w szczegółową analizę, która pozwoli nam w pełni zrozumieć znaczenie i rolę, jaką odgrywa Maciej Dymkowski w naszym świecie. Nie przegap tego kompletnego przewodnika, który poprowadzi Cię do odkrycia wszystkiego, co musisz wiedzieć o Maciej Dymkowski!

Maciej Dymkowski
Data urodzenia

1947

profesor nauk humanistycznych
Specjalność: psychologia społeczna i osobowości, psychologia historyczna
Alma Mater

Uniwersytet Warszawski

Habilitacja

1990
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

Profesura

15 listopada 1997

Nauczyciel akademicki
Uczelnia

Politechnika Wrocławska
Uniwersytet Wrocławski
Uniwersytet Opolski
SWPS Uniwersytet Humanistycznospołeczny

Maciej Dymkowski (ur. 1947) – polski socjolog[1] i psycholog[2], pracujący głównie w obszarze psychologii społecznej i historycznej.

Absolwent socjologii na Uniwersytecie Warszawskim[1]. W 1990 habilitował się na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na podstawie pracy Samowiedza a psychologiczne konsekwencje ocen[2]. Do 1995 profesor na Wydziale Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej[1] oraz (do 1997) w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego, członek senatów tych uczelni. W 1997 otrzymał tytuł profesora nauk humanistycznych. 1997-2003 w Instytucie Psychologii Uniwersytetu Opolskiego, od 2003 profesor zwyczajny na Uniwersytecie SWPS, na Wydziale Psychologii we Wrocławiu[3], od 2019 profesor emerytowany.

Wśród otrzymanych nagród: 1979 nagroda Ministra Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki za pracę doktorską Uwarunkowania dynamiki postaw interpersonalnych w grupie; 1990 nagroda Ministra Edukacji Naukowej za osiągnięcia naukowe. 1980-1981 kierownik Zespołu Badań Opinii Związkowej przy władzach regionalnych NSZZ Soildarność we Wrocławiu.

Autor artykułów publicystycznych i popularnonaukowych; część z nich złożyła się na zbiory Szkice psychologa o historii. Wyd. I, Avalon: Kraków 2016 oraz wyd. II poszerzone, Avalon: Kraków 2020; Polityka zakotwiczona w historii, Avalon: Kraków 2024.

Wybrane publikacje

  • The role of self-evaluation certainty in activation of competitive self-verification strategies. Polish Psychological Bulletin 1988.
  • Samoświadomość jako modyfikator akceptacji oceniających informacji odnoszonych do "ja". Przegląd Psychologiczny 1993 (wraz z Ewą Tarczyńską).
  • Poznawanie siebie: umotywowane sprawdziany samowiedzy. Instytut Psychologii PAN: Warszawa 1993.
  • Samowiedza w okowach przywdziewanych masek. Instytut Psychologii PAN: Warszawa 1996.
  • The impact of self-presentation effectiveness on subsequent self-beliefs. Polish Psychological Bulletin 1998 (wraz z Sylwią Cisek).
  • Między psychologią a historią. O roli złudzeń w dziejach. Scholar: Warszawa 2000.
  • Wprowadzenie do psychologii historycznej. GWP: Gdańsk 2003.[3]
  • O uniwersalności teorii psychologii społecznej. Psychologia Społeczna 2007.
  • Z rozważań psychologa o myśleniu historycznym (też w języku angielskim). Historyka. Studia Metodologiczne 2013.
  • O osobliwościach kulturowo uwarunkowanych uniwersaliów psychologicznych. Studia Socjologiczne 2014.
  • Z zagadnień psychologii historycznej. Interpretacje historyczne w oczach psychologa. Avalon: Kraków 2015 (wraz z Aleksandrą Poradą).
  • O psychologicznych uwarunkowaniach wierzeń religijnych. Czasopismo Psychologiczne 2018.

Przypisy

  1. a b c Marek Burak, Piotr Pregiel, Tytularni profesorowie Politechniki Wrocławskiej 1945-2015, Politechnika Wrocławska, s. 31, ISBN 978-83-7493-885-3 (pol.).
  2. a b Prof. dr hab. Maciej Dymkowski, baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) .
  3. a b Maciej Dymkowski , Uniwersytet SWPS .