MBank mobile

Dzisiejszy świat ciągle się zmienia i ewoluuje, dlatego warto mieć świadomość tego, co dzieje się wokół nas. Przy tej okazji chcemy porozmawiać o MBank mobile, temacie, który w ostatnim czasie zyskał na znaczeniu. MBank mobile to kwestia, która dotyczy nas wszystkich, czy to ze względu na jej wpływ na społeczeństwo, gospodarkę, politykę, naukę czy jakąkolwiek inną dziedzinę. W tym artykule postaramy się przeanalizować MBank mobile z różnych perspektyw, aby zrozumieć jego znaczenie i konsekwencje, jakie ma na nasze codzienne życie.

mBank mobile
Operator

Aspiro S.A.

Identyfikatory
MCC i MNC

260-01

Pasmo

GSM 900
GSM 1800
UMTS 2100

Prefiks

783 3
(pula prefiksów sieci Plus)

Stacje bazowe

brak własnych
(korzystał z infrastruktury Polkomtel)

Strona internetowa

mBank mobile – pierwszy operator wirtualny telefonii komórkowej w Polsce. Działał od 13 grudnia 2006 do 30 listopada 2014. Dostawcą usług pod marką mBank mobile była firma Aspiro S.A. należąca do Grupy BRE Banku S.A.[1]

Informacje ogólne

mBank mobile jako operator wirtualny (MVNO) korzystał z infrastruktury sieci należącej do Polkomtel S.A., od którego zakupił 99 000 preaktywowanych kart przedpłaconych SIM (pre-paid) ze specjalną taryfą.

Historia

mBank mobile rozpoczął działalność 13 grudnia 2006. W chwili startu mBank mobile do końca 2007 roku planował pozyskać 162,5 tys. klientów oraz 450 tys. klientów do końca roku 2009[2]. Jednak do tego czasu wydano ok. 88 tys. kart SIM, z czego ok. 40 tys. było aktywnych. Szacuje się, że na koniec 2012 roku w sieci aktywnych było ok. 15 tys. kart SIM[3]. Pod koniec października 2014 w sieci aktywnych było 13 tys. kart SIM. Zakończenie działalności nastąpiło 30 listopada 2014[4].

Oferta

Telefon z wyświetlonym logo sieci mBank mobile

Oferta adresowana była głównie do posiadaczy kont w mBanku. Operator oferował różne usługi integrujące, np. automatyczne doładowania konta telefonu z rachunku bankowego po wystąpieniu określonego, minimalnego stanu środków na koncie telefonu, darmowe minuty za intensywne korzystanie z usług bankowych.

mBank mobile udostępniał wyłącznie usługi bez abonamentu (pre-paid). Telefon można było doładować poprzez usługę mTransfer, karty mBanku i przelewy z innych banków oraz płatności typu PBL (pay by link). Istniała także możliwość doładowania konta SMS-em i w sklepach Żabka.

mBank mobile oferował również usługi typu pre-paid dla firm.

Przypisy

Linki zewnętrzne