Nexera

Wygląd przypnij ukryj

Nexera (zapis stylizowany: NEXERA) – nazwa marki stosowana przez grupę spółek Nexera Holding Sp. z o.o., Nexera Sp. z o.o., Nexera Fiber Sp. z o.o., Nexera F2 Sp. z o.o., Nexera F3 Sp. z o.o.. Pierwszy w Polsce wyłącznie hurtowy operator telekomunikacyjny o dużej skali, który buduje i zarządza infrastrukturą światłowodową (siecią szerokopasmową)FTTH (Fiber To The Home). Docelowo, w zasięgu sieci Nexery znajdzie się 1 mln gospodarstw domowych i 3 tys. jednostek edukacyjnych. Operator jest członkiem Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji (2020), Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji (2020) oraz FTTH Council Europe (2021).

Informacje ogólne

Nexera jest pierwszym w Polsce wyłącznie hurtowym operatorem telekomunikacyjnym o dużej skali działania, który udostępnia światłowodową sieć dostępową (ang. Next Generation Access – NGA) o wysokiej przepustowości (min. 100 Mb/s). Wyłącznie hurtowy model biznesowy zakłada udostępnienie infrastruktury operatorom detalicznym, którzy na sieci Nexery oferują swoje usługi telekomunikacyjne (w tym m.in.: Internet i telewizję cyfrową) użytkownikom końcowym (internautom).

Nexera buduje sieć światłowodową w czterech regionach centralnej i północno-wschodniej Polski na bazie projektów Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC). Program ma na celu likwidację miejsc na mapie kraju, które nie mają dostępu do bardzo szybkiego internetu, a także przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu obywateli Unii Europejskiej. Firma realizuje również projekty finansowane wyłącznie ze środków własnych.

Sieć Nexery jest budowana w jednolitej architekturze FTTH (ang. Fibre To The Home) GPON (ang. Gigabit Passive Optic Network), czyli pasywnej sieci światłowodowej.

Historia

Nexera powstała w 2017 r. jako joint venture dwóch spółek – firmy Infracapital (86% udziałów) oraz Nokia (14% udziałów), które postanowiły wprowadzić na polski rynek pierwszego, wyłącznie hurtowego operatora dostępowej sieci światłowodowej o dużej skali. W 2017 r. firma zdobyła dofinansowanie na budowę sieci NGA w 14 obszarach konkursowych POPC. W maju 2018 roku Nexera jako pierwszy beneficjent drugiego naboru Działania 1.1 POPC uzyskała akceptację UKE i opublikowała Ofertę Ramową na dostęp hurtowy do swojej sieci. Do końca 2021 r. Nexera została beneficjentem 20 konkursów prowadzonych w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

W 2019 roku Nexera zainicjowała autorski raport #RegionyNEXERY, będący wynikiem badania przeprowadzonego wspólnie z agencją GfK. Raport stanowi przekrój informacji o polskich internautach na obszarach, w których brakuje dostępu do szerokopasmowego internetu lub w których dostęp ten jest ograniczony. Badanie i raport są realizowane cyklicznie – co roku.

W 2021 r. Nexera podpisała z konsorcjum banków umowę kredytową na łączną kwotę ponad 1 mld zł. Finansowanie pozyskane w postaci kredytu inwestycyjnego oraz kredytu odnawialnego jest przeznaczone na inwestycje w zakresie rozwoju sieci światłowodowych w Regionach Nexery. Lista kredytodawców objęła 5 banków: Europejski Bank Inwestycyjny, Bank PKO BP, Santander, BGK oraz ING.

Na początku 2021 r. Nexera zainicjowała nowy model współpracy z partnerami za pośrednictwem automatycznej komunikacji poprzez wielofunkcyjną platformę API. Rozwiązanie zostało zaimplementowane we współpracy z operatorami korzystającymi z sieci Nexery. Komunikacja międzyoperatorska w Polsce spełnia wymagania Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz standardy międzynarodowe TM Forum i Metro Ethernet Forum.

Lista operatorów świadczących usługi na sieci Nexery

Zarząd

Przypisy

  1. Wyzwania w budowie sieci szerokopasmowej - TELKO.in , www.telko.in  .
  2. Materiały wewnętrzne firmy NEXERA, nexera.pl
  3. a b Polska Cyfrowa - Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej , www.polskacyfrowa.gov.pl  .strona główna serwisu
  4. Spółki celowe Infracapital i Nokii wybudują sieć i będą świadczyć usługi pod marką NEXERA , www.nexera.pl, 13 maja 2020  .
  5. Kan, Oferta Ramowa NEXERY zaakceptowana przez UKE , Portal telekomunikacyjny Telix.pl, 14 maja 2018   (pol.).
  6. Raport Regiony Nexery , www.nexera.pl, 12 marca 2021  .
  7. Ponad 1 mld zł finansowania od konsorcjum banków na rozwój sieci światłowodowych w Polsce dla firmy Nexera , Forbes.pl   (pol.).
  8. NEXERA launches network API to automate and accelerate , PCR   (ang.).
  9. Nexera - internet i telewizja na sieci Nexery. avis.com.pl. . (pol.).
  10. a b c d Połącz się ze światem! , www.nexera.pl, 31 marca 2020  .
Przedsiębiorcy telekomunikacyjni w Polsce
istniejący
nieistniejący