Dziś Lucía Etxebarria to temat, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od momentu pojawienia się Lucía Etxebarria był przedmiotem debaty, analiz i eksploracji w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy chodzi o politykę, naukę, rozrywkę czy kulturę popularną, Lucía Etxebarria okazał się istotnym tematem zainteresowania ogółu. Z biegiem czasu jego wpływ i znaczenie wzrastały, generując niekończące się opinie, badania i dyskusje mające na celu zrozumienie jego wpływu na współczesne społeczeństwo. W tym artykule szczegółowo przeanalizujemy znaczenie i znaczenie Lucía Etxebarria, badając jego różne wymiary i aspekty, które sprawiają, że jest to temat interesujący dla wszystkich.
![]() Lucía Etxebarría, 2007 | |
Imię i nazwisko |
Lucía Etxebarría de Asteinza |
---|---|
Data i miejsce urodzenia | |
Narodowość | |
Dziedzina sztuki | |
Ważne dzieła | |
Miłość, ciekawość, prozac i wątpliwości | |
Strona internetowa |
Lucía Etxebarría (ur. 7 grudnia 1966 w Walencji) – hiszpańska pisarka, poetka, eseistka i scenarzystka. Debiutowała w 1996 roku biografią Courtney Love i Kurta Cobaina, pierwszą powieść Miłość, ciekawość, prozac i wątpliwości wydała w roku 1997. Jest laureatką Premio Nadal, Primavera i Premio Planeta, jej dzieła przełożono na wiele języków[1].
Lucia Etxebarria jest pochodzenia baskijskiego, jej ojcem jest José Ignacio Echevarría Gorroño, a matką Lucía Asteinza Stocke. Ma siedmioro rodzeństwa. Urodziła się w Walencji, a obecnie mieszka w Madrycie, gdzie studiowała filologię angielską i dziennikarstwo[2]. Zadebiutowała w 1996 biografią Courtney Love i Kurta Cobaina La historia de Kurt y Courtney: aguanta esto. W 1997 roku wydała swoją pierwszą powieść Miłość, ciekawość, prozak i wątpliwości (Amor, curiosidad, prozac y dudas). Rok później wydała kolejną powieść Beatriz y los cuerpos celestes, za którą otrzymała Premio Nadal[2]. W 1999 roku opublikowała kolejną książkę, inspirowaną zbiorem opowieści Tamy Janowitz Niewolnicy Nowego Jorku. W tym samym roku, we współpracy z Davidem Menkesem i Alfonso Albacete, napisała scenariusz do filmu I love you baby (2001)[3].
W 2000 roku przeniosła się do Szkocji, gdzie uczyła studentów pisania scenariuszy na Uniwersytecie w Aberdeen, uczestniczyła w licznych seminariach i konferencjach. W listopadzie tego samego roku otrzymała na tamtejszej uczelni tytuł doktora honoris causa[4]. W 2001 roku otrzymała nagrodę Primavera Novel Prize przyznawaną corocznie dla pisarzy piszących w języku hiszpańskim, przez Editorial Espasa i El Corte Inglés[5]. W 2001 roku wydała swój pierwszy tom poezji Estación de infierno, po publikacji którego została oskarżona przez magazyn „Interviú” o plagiat utworów Antonio Colinasa[6].
W 2002 roku wydała razem z Sonią Núñez Puente eseje En brazos de la mujer fetiche będące rezultatem jej pobytu w Szkocji. W tym samym roku wyjechała do Montrealu, gdzie otrzymała pracę na Uniwersytecie McGilla jako pisarz rezydent. W 2004 roku wydała powieść Un milagro en equilibrio, za którą otrzymała Premio Planeta przyznawaną przez wydawnictwo Planeta[7].
W grudniu 2011 roku Lucia Etxebarria ogłosiła bezterminowe wycofanie się ze świata literackiego jako protest przeciwko piractwu w związku z nieautoryzowanym pobieraniem jej książek za pomocą systemu wymiany plików w internecie. Rok wcześniej ktoś założył fałszywy profil na Twitterze, przywłaszczając sobie jej tożsamość. W związku z tym postanowiła także zawieść swą aktywność na portalach społecznościowych, pomimo licznego grona fanów[8][9].
14 lutego 2012 roku wraz z kilkoma współpracownikami uruchomiła magazyn internetowy „AllegraMAG” poświęcony m.in. trendom mody, piękna, kultury itp.[10] Wśród jej współpracowników znalazła się znana aktorka Aída Folch i dramaturg Pedro Villora, a także wielu innych ekspertów w dziedzinie filmu, gotowania, seksu, podróży i mody, którzy są częścią dużego zespołu. Nazwa magazynu nie jest przypadkowa: Allegra to imię córki Lucii[10]. W dniu 16 lipca 2013 roku rozpoczęła swój udział w reality show Campamento de Verano emitowanym na kanale telewizyjnym Telecinco, aby spłacić swoje długi wobec urzędu skarbowego[11].
Lucía Etxebarrí jest członkiem Mensy – największego i najstarszego stowarzyszenia ludzi o wysokim ilorazie inteligencji, którego członkami jest 2% populacji o najwyższym ilorazie inteligencji[12].