Lorengau

Motyw Lorengau to taki, który przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od dziesięcioleci Lorengau jest przedmiotem debaty, dyskusji i analiz w różnych sektorach społeczeństwa. Jego wpływ był odczuwalny w polityce, gospodarce, kulturze i życiu codziennym. W tym artykule zbadamy różne aspekty Lorengau, od jego pochodzenia i ewolucji po dzisiejszy wpływ. Dzięki podejściu multidyscyplinarnemu zagłębimy się w różne perspektywy istniejące w Lorengau i w jaki sposób ukształtowały one nasze rozumienie i postrzeganie tego zjawiska.

Lorengau
Państwo

 Papua-Nowa Gwinea

Prowincja

Manus

Populacja (2011)
• liczba ludności


8882

Położenie na mapie Papui-Nowej Gwinei
Mapa konturowa Papui-Nowej Gwinei, u góry nieco na lewo znajduje się punkt z opisem „Lorengau”
Ziemia2°01′15″S 147°16′00″E/-2,020833 147,266667

Lorengau – miasto w Papui-Nowej Gwinei, stolica prowincji Manus. Miasto jest położone w północno-wschodniej części wyspy Manus, należącej do archipelagu Wysp Admiralicji. Z danych ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2011 roku wynika, że miasto zamieszkiwało 8882 mieszkańców. Leży na wysokości 40 m n.p.m.

Historia

W 1942 roku podczas II wojny światowej, siły japońskie zdobyły miasto bez większych walk. Japończycy następnie umieścili w mieście własną administrację, a na obrzeżach miasta zbudowali bazę lotniczą. Pod koniec lutego 1944 roku wojska amerykańskie oraz australijskie przeprowadziły atak na Wyspy Admiralicji w celu m.in. przejęcia miasta Lorengau wraz z bazą lotniczą. W trakcie w sumie ponad sześciotygodniowych walk, miasto zostało zdobyte przez aliantów 18 marca 1944 roku.

Amerykanie zdobyli bazę morską, z której odlatywały bombowce japońskie dokonujące nalotów na Filipiny. Oprócz tego, siły aliantów zdobyły lokalny port, który był największym portem wojennym Japonii na terenie Wysp Admiralicji. Po wojnie obie bazy zburzono, a ich pozostałości zostały sprzedane na złom.