Dziś chcemy poruszyć temat Leninopad, aspektu, który w ostatnim czasie zyskał na znaczeniu i budzi zainteresowanie szerokiego spektrum społeczeństwa. Od swoich początków po wpływ na współczesne społeczeństwo, Leninopad był przedmiotem debaty, refleksji i badań. Na przestrzeni dziejów Leninopad wywierał wpływ na różne dziedziny życia, od polityki po kulturę, a jego znaczenie stale rosło. W tym artykule zbadamy różne aspekty Leninopad, badając jego ewolucję w czasie i jego dzisiejszy wpływ. Mamy nadzieję, że ta analiza zapewni szersze i wzbogacające spojrzenie na Leninopad, oferując naszym czytelnikom głębsze zrozumienie tego tematu będącego przedmiotem powszechnego zainteresowania.
Leninopad (ukr. Ленінопа́д) – akcja masowego usuwania pomników Włodzimierza Lenina na terenie Ukrainy zapoczątkowana podczas Euromajdanu w okresie 2013–2014. Niejednokrotnie obalenie pomnika było elementem demonstracji społecznych, w trakcie których protestujący nagrywali przebieg akcji, a następnie publikowali filmy w Internecie.
W wyniku Leninopadu w latach 2013–16 obalono ponad 1200 upamiętnień bolszewickiego przywódcy, w tym w największych miastach, tj. w Kijowie (grudzień 2013) i Charkowie (wrzesień 2014). Po 2016 upamiętnienia Lenina istniały jedynie na terenach wiejskich – za ostatni obalony pomnik na terenach kontrolowanych przez ukraiński rząd uznaje się monument we wsi Stare Trojany w obwodzie odeskim, który zlikwidowano w styczniu 2021.
Odwrotne tendencje obserwowane są na ukraińskich terytoriach kontrolowanych przez Federację Rosyjską – np. w 2017 roku Komunistyczna Partia Federacji Rosyjskiej ufundowała pomnik Lenina na anektowanym Krymie, w miejscu monumentu obalonego w 1993.