Königgrätzer Marsch

W dzisiejszym świecie Königgrätzer Marsch stał się tematem o wielkim znaczeniu i zainteresowaniu ludzi w każdym wieku i na różnych etapach życia. Niezależnie od tego, czy jest to zjawisko kulturowe, ważne wydarzenie, wpływowa osobowość czy aktualny temat, Königgrätzer Marsch przykuł uwagę ogółu społeczeństwa. Kontynuując eksplorację i dyskusję na temat Königgrätzer Marsch, niezwykle ważne jest zrozumienie jego wpływu na nasze życie i otaczający nas świat. W tym artykule przeanalizujemy różne istotne aspekty dotyczące Königgrätzer Marsch i jego wpływu na dzisiejsze społeczeństwo.

Königgrätzer Marsch
Ilustracja
Wykonawca utworu
Johann Gottfried Piefke
Wydany

1866

Nagrywany

1866

Gatunek

Marsz

Twórca

Johann Gottfried Piefke

Königgrätzer Marsch (Armeemarsch II, 134 (Armeemarsch II, 195)) został skomponowany przez pruskiego muzyka wojskowego Johanna Gottfrieda Piefkego po zwycięstwie wojsk pruskich nad Austriakami pod miejscowością Königgrätz (Sadowa) 3 lipca 1866 roku. Zwycięstwo to dało Prusom dominującą pozycję w Związku Niemieckim i wreszcie również umożliwiło powstanie w 1871 roku Cesarstwa Niemieckiego.

Pierwsze zapiski marszu Piefke tworzył już na polu bitwy. Sechs-Achtel-Marsch opisuje bitwę w dwóch motywach. Pierwszy traktuje o nierozstrzygającej walce pomiędzy pierwszym pruskim kontyngentem oraz Austriakami, drugi motyw opisuje decydujące wydarzenie – przybycie pruskich posiłków. Jako trio dla Königgrätzer Marsch Piefke wykorzystał Hohenfriedberger Marsch, chcąc przypomnieć o zwycięstwach Fryderyka II Pruskiego nad Austriakami. Piefke stworzył również Königgrätzer mit anderem Trio (Heeresmarsch IIIB, 67), lecz opracowanie to jest już obecnie właściwie nieznane.

Königgrätzer Marsch jest zaliczany do nasłynniejszych i najbardziej znanych niemieckich marszów oraz grany często podczas uroczystości (w przeciwieństwie do Austrii, gdzie z oczywistych względów można go słyszeć bardzo rzadko).