Kuninkpert

W dzisiejszym świecie Kuninkpert to temat, który zyskał znaczenie w różnych obszarach społeczeństwa. Znaczenie Kuninkpert staje się coraz bardziej widoczne w życiu codziennym, wpływając zarówno na życie osobiste, jak i zawodowe. Od swoich początków do chwili obecnej Kuninkpert był przedmiotem zainteresowania i debaty, generując sprzeczne opinie i budząc zainteresowanie zarówno ekspertów, jak i obywateli. W tym artykule dokładnie zbadamy zjawisko Kuninkpert i jego wpływ na różne aspekty współczesnego życia, analizując jego ewolucję, wpływ i możliwe implikacje na przyszłość.

Kuninkpert
ilustracja
król Longobardów
Okres

od 688
do 700

Dane biograficzne
Data śmierci

700

Ojciec

Perktarit

Matka

Rodelinda

Żona

Hermelindę

Dzieci

Liutpert

Tremissis Kuninkperta

Kuninkpert (również Cunibert lub Cunincpert) (ur. ?, zm. 700) – król Longobardów w latach 688–700. Był następcą swego ojca Perktarita, choć z tronem związany jako współrządca był od 678.

Prowadził wojnę z ariańskim buntem Alahisa, księcia Tarentu, a później Brescji, który walczył już z jego ojcem, a zbuntował się ponownie w 688 po śmierci Perktarita. Alahis opanował pałac królewski w Pawii i zamknął Kuninkperta w zamku na wyspie pośrodku jeziora Como. Jednak rządy Alahisa były uciążliwe i tyrańskie, więc utracił wsparcie ludu. W końcu w 689 Kuninkpert wystąpił z oddziałami z Piemontu i pokonał Alahisa i jego oddziały z regionu Wenecji w bitwie pod Coronate w zakolu rzeki Adda niedaleko Lodi. Alahis został rozgromiony i poległ w bitwie.

Kuninkpert walczył z wieloma powstaniami i buntami podczas swych rządów, włączając w to powstanie Ansfrida, uzurpatora w księstwie Friuli, którego z powodzeniem podporządkował swemu zwierzchnictwu.

Udanie zakończył też schizmę w kościele włoskim między Akwileją a Grado.

Zmarł w 700, a następcą został jego młody syn Liutpert pod opieką regenta Ansprand, którzy zmagali się wieloma buntownikami. W czasie rządów Kuninkperta miało miejsce wiele wojen. Był pierwszym monarchą longobardzkim, który wybijał monety ze swoją podobizną.

Pojął za żonę Hermelindę pochodzącą z Anglii.

Bibliografia