Dziś Krzyż Semper Fidelis jest tematem o dużym znaczeniu w społeczeństwie. Od momentu pojawienia się przyciąga uwagę ludzi w każdym wieku i o różnych zainteresowaniach. Czy to ze względu na wpływ na kulturę popularną, wpływ na polu nauki, czy też znaczenie w życiu codziennym, Krzyż Semper Fidelis stał się tematem, który nie pozostaje niezauważony. Na przestrzeni lat wywołało debaty, badania i postępy, które zmieniły sposób, w jaki rozumiemy otaczający nas świat. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane z Krzyż Semper Fidelis, jego ewolucją w czasie, jego znaczeniem dzisiaj i jego możliwym wpływem w przyszłości.
Ustanowiono | |
---|---|
Wielkość |
40 × 40 mm |
Semper Fidelis – odznaczenie Związku Solidarności Polskich Kombatantów. Zostało ustanowione przez „Solidarność” w grudniu 1994 dla uhonorowania osób aktywnych w okresie stanu wojennego oraz aktywnych w procesie odzyskiwania niepodległości w 1989[1].
Odznaką Krzyża Semper Fidelis jest krzyż równoramienny, srebrzony i oksydowany, o ramionach w przekroju spłaszczonego ośmioboku. Ramiona krzyża na awersie pokryte są czarną emalią. Umieszczona jest na nim "kotwica" z inicjałami "PW" (Polska Walcząca), na ramionach napis "Semper Fidelis" oraz data "1981" (rok wprowadzenia stanu wojennego przez władze komunistyczne). Na rewersie inicjały "ZSPK" (Związek Solidarności Polskich Kombatantów) nałożone na "W". Krzyż zawieszony jest na wstążce biało-czerwonej szerokości 38 mm.
Po raz pierwszy Krzyż Semper Fidelis wręczono 15 grudnia 2002 na Jasnej Górze. Odznaczenia otrzymało wówczas 111 osób oraz Klasztor Jasnogórski[2].