Kraina (Słowenia)

W tym artykule poznamy fascynujący świat Kraina (Słowenia). Od jego początków po wpływ na współczesne społeczeństwo – przyjrzymy się szczegółowo wszystkim aspektom związanym z Kraina (Słowenia). Temat ten przyciągnął uwagę zarówno ekspertów, jak i fanów, dlatego na tych stronach będziemy analizować najważniejsze aspekty związane z Kraina (Słowenia). Niezależnie od tego, czy z perspektywy historycznej, naukowej, kulturowej czy społecznej, ten artykuł oferuje wszechstronną wizję, która pozwoli czytelnikowi zrozumieć znaczenie i zakres Kraina (Słowenia) w dzisiejszym świecie. Jesteśmy pewni, że prezentowane tutaj informacje wzbudzą zainteresowanie i ciekawość tych, którzy chcą pogłębić swoją wiedzę na temat Kraina (Słowenia).

Kraina
Carniola, Kranjska
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwa

 Słowenia

Położenie na mapie
Mapa Krainy

     Obszar Krainy

Kraina (łac. Carniola, słoweń. Kranjska, wł. Carniola, niem. Krain) – region historyczno-etnograficzny Słowenii, ciągnący się od Karawanek na północy po rzekę Kupę na południu.

Wchodziła w skład Starej Rzeszy. Od 1364 Księstwo Krainy. Od XIX wieku także kraj koronny Austro-Węgier.

Podział na regiony

Kraina dzieli się na poszczególne mniejsze regiony kulturowe:

Historia

     Kraina na mapie Austro-Węgier

Kraina jako samodzielna jednostka polityczna – jedna z marchii na południowo-wschodnim pograniczu państwa frankijskiego – powstała pod koniec IX wieku. W 952 roku została, wraz z pozostałymi marchiami, podporządkowana Księstwu Bawarii, a w 976 Księstwu Karyntii.

Marchia Krainy została trwale wyodrębniona w roku 1040; wtedy również przyłączono do niej Marchię Wendyjską. 11 czerwca 1077 roku marchie Krainy i Istrii zostały przyłączone do Patriarchatu Akwilei. Patriarchowie w roku 1122 podzielili Krainę na kilka wielkich lenn. W XII wieku Republika Wenecka stopniowo zagarnęła pobrzeże Półwyspu Istryjskiego. Pozostała część Marchii Istryjskiej przypadła Krainie. W latach 1245–1246 Kraina została po raz pierwszy połączona pod wspólnym berłem z krajami austriackimi jako włość Fryderyka II Bitnego z dynastii Babenbergów, a ok. 1254 roku straciła uprzywilejowany status marchii. W latach 1268–1278 region wchodził w skład królestwa Przemysła II Ottokara.

W 1278 roku Kraina po raz pierwszy znalazła się pod panowaniem Habsburgów, jednak już w 1282 została nadana hrabiom Tyrolu z dynastii Meinhardingów. Habsburgowie opanowali ją na stałe po wygaśnięciu tej dynastii w 1335 roku. W 1364 Rudolf IV Założyciel podniósł Krainę do rangi księstwa (Herzogtum). Tytuł ten cesarz zatwierdził dopiero w roku 1590. Lenna składające się na Krainę zostały ostatecznie zjednoczone w 1607 roku. Wraz z otaczającymi ją krajami koronnymi Kraina tworzyła tzw. Austrię Wewnętrzną.

Miasta

Kraina pod względem administracyjnym dzieli się na 11 gmin: