Kong Anguo

W tym artykule zbadamy wszystko, co jest związane z Kong Anguo, od jego początków po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo. Kong Anguo przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie, czy to ze względu na swój wpływ na kulturę popularną, czy też ze względu na swoje znaczenie w historii. Poprzez szczegółową analizę będziemy starali się lepiej zrozumieć Kong Anguo i jego znaczenie w różnych kontekstach. Od najbardziej podstawowych aspektów po najgłębsze implikacje, ten artykuł zagłębi się w świat Kong Anguo, aby zaoferować kompletną i wzbogacającą wizję tego ekscytującego tematu.

Kong Anguo
Nazwisko chińskie
Pismo uproszczone

孔安国

Pismo tradycyjne

孔安國

Hanyu pinyin

Kǒng Ānguó

Wade-Giles

K’ung An-kuo

Fragment rękopisu Dialogów Konfucjańskich z tekstem ustalonym przez Kong Anguo i komentarzem Zheng Xuana odnaleziony w Jaskiniach Mogao. Datowany era Longji, rok drugi (czyli 890 n.e.), mógł być jednak przepisany w połowie VIII w. Bibliothèque nationale

Kong Anguo (daty urodzenia i śmierci nieznane) – chiński uczony z czasów Zachodniej Dynastii Han, pochodzący z Qufu potomek Konfucjusza w 10. pokoleniu. Jeden z czołowych twórców tzw. szkoły starych tekstów w obrębie konfucjanizmu, odegrał istotną rolę w ich rozpropagowaniu[1][2].

Autor takich prac, jak Guwen Shangshu Zhuan (古文尚书传), Lunyu Xunjie (论语训解), Guwen Xiaojing Zhuan (古文孝经传), Kongzi Jiayu (孔子家语) i innych. Jego uczniem był Sima Qian, autor Zapisków Historyka, który uważał Konga za najwybitniejszego uczonego[3].

Przypisy

  1. Robert Ford Campany: To live as long as heaven and earth: a translation and study of Ge Hong's traditions of divine transcendents. Berkeley: China Culture Pub. Foundation, 2002, s. 114. ISBN 978-0-520-23034-7.
  2. Kang-i Sun Chang, Stephen Owen: The Cambridge History of Chinese Literature. T. 1. New York: Cambridge University Press, 2008, s. 40. ISBN 978-0-521-85558-7.
  3. Chʻi-yün Chang: A life of Confucius. Taipei: China Culture Pub. Foundation, 1954, s. 13.