Kleonaj

W dzisiejszym artykule będziemy odkrywać fascynujący świat Kleonaj. Od swoich początków do dzisiejszego znaczenia, Kleonaj był przedmiotem zainteresowania i debaty w różnych obszarach. Na przestrzeni dziejów Kleonaj odgrywał zasadniczą rolę w różnych kulturach i społeczeństwach, wpływając na sposób, w jaki ludzie postrzegają otaczający ich świat. Poprzez szczegółową analizę zbadamy różne aspekty, które sprawiają, że Kleonaj jest tematem wartym przestudiowania i refleksji. Podobnie zbadamy implikacje i zastosowania, jakie Kleonaj ma w naszym codziennym życiu, zapewniając wszechstronną i wzbogacającą wizję tego fascynującego tematu.

Położenie Kleonaj
Resztki świątyni Heraklesa
Antyczny kamieniołom

Kleonaj (stgr. Κλεωναί, łac. Cleonae) – starożytne miasto greckie położone na południowy zachód od Koryntu i kilka kilometrów na wschód od Nemei.

W starożytności położone na wzgórzu przy drodze prowadzącej z Argos do Koryntu. Terytorium miasta liczącego ok. 8000 mieszkańców obejmowało również w Nemeę wraz z kierownictwem tamtejszych igrzysk, aż do utraty samodzielności w IV wieku p.n.e. na rzecz Argos.

Jeszcze w III wieku n.e. emitowało własne monety. Zasiedlenie trwało do średniowiecza, opuszczenie miejscowości nastąpiło w nieznanym czasie.

Do miejscowych pozostałości należą resztki świątyni, która jest prawdopodobne wspomnianą przez Diodora Sycylijskiego (Biblioteka historyczna IV 33,3) świątynią Heraklesa. Antyczny opis Pauzaniasza (Wędrówki po Helladzie II 15,1) zawiera też m.in. wzmiankę o istniejącej w Kleonaj świątyni Ateny. Także starożytny kamieniołom, z którego pochodziły materiały budowlane dla świątyń w pobliskiej Nemei.

Bibliografia

  • Marcel Piérart: Kleonai. Oxford: Oxford University Press, 2004
  • Rudolf Scheer: Griechenland – Lexikon der historischen Stätten. München: Verlag C.H. Beck, 1989
  • T. Mattern: Kleonai 2000–2001 w: „Archäologischer Anzeiger” nr 2, 2002