W tym artykule szczegółowo zbadamy Kapitał zakładowy i jego wpływ na współczesne społeczeństwo. Od swojego powstania do obecnej ewolucji Kapitał zakładowy był przedmiotem zainteresowania i debaty w różnych obszarach, zarówno w kulturze popularnej, jak iw środowisku akademickim. Zagłębimy się w jego znaczenie, wpływ i znaczenie w dzisiejszym świecie, analizując, jak Kapitał zakładowy ukształtował nasze postrzeganie, postawy i zachowania. Poprzez tę analizę będziemy starali się zrozumieć implikacje Kapitał zakładowy w naszym społeczeństwie i zastanowić się nad jego rolą w rozwoju człowieka.
Kapitał zakładowy lub założycielski (kapitał spółki) – minimalny wkład właścicieli wniesiony przy zakładaniu/założeniu spółki. Wysokość kapitału zakładowego może być zmieniana w trakcie rozwoju spółki. Jego wartość musi być zgodna z danymi rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego, umową spółki lub statutem jednostki gospodarczej. Kapitał zakładowy jest elementem kapitału własnego, zgodnie z ustawą o rachunkowości ujmowanym w pasywach bilansu, a także w zestawieniu zmian w kapitale własnym.
Prawo większości krajów europejskich określa minimalny kapitał zakładowy, jaki jest potrzebny do zawiązania spółki. Do wyjątków w tej kwestii zalicza się m.in. Wielka Brytania. W Polsce według Kodeksu spółek handlowych wynosi on od 8 stycznia 2009:
W pozostałych formach prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce występowanie minimalnego kapitału zakładowego przewidziano także w:
Źródła tworzenia kapitału zakładowego spółki akcyjnej:
Źródła tworzenia kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością:
Źródła tworzenia kapitału zakładowego spółki komandytowo-akcyjnej: Kodeks spółek handlowych stanowi, iż w zakresie kapitału zakładowego stosować należy „odpowiednio” przepisy dotyczące kapitału zakładowego spółki akcyjnej. Kodeks stanowi poza tym, że komplementariusz, wnosząc do spółki wkład, może go wnieść – według uznania – na kapitał zakładowy bądź na inne fundusze. Fakt, iż wniesie wkład na kapitał zakładowy, nie powoduje wyłączenia jego nieograniczonej odpowiedzialności za zobowiązania spółki.
Ponadto kapitał zakładowy nie stanowi o kapitale własnym spółki. Akcje mogą być obejmowane po cenie wyższej niż ich wartość nominalna, także podczas zakładania spółki. W wyniku strat spółki kapitał własny spółki może być niższy niż zakładowy.