W tym artykule zbadamy temat Kąt prosty z różnych perspektyw i podejść. Kąt prosty jest tematem zainteresowania od dziesięcioleci, a jego znaczenie pozostaje nadal duże. Podczas tej wycieczki zbadamy jego pochodzenie, wpływ na społeczeństwo i jego ewolucję w czasie. Podobnie przeanalizujemy różne opinie i stanowiska istniejące wokół Kąt prosty, a także wyzwania i możliwości, jakie stwarza. Celem tego artykułu jest przedstawienie kompleksowego i wzbogacającego spojrzenia na Kąt prosty, aby zapewnić czytelnikowi głębsze i pełniejsze zrozumienie tego fascynującego i wpływowego tematu.
Kąt prosty[a] – kąt płaski przystający do swojego kąta przyległego; równoważnie: połowa kąta półpełnego[1].
W zależności od przyjętej jednostki miara łukowa kąta prostego wynosi odpowiednio: π/2 rad (radian), 90° (stopień), 100g (grad). W polskojęzycznej literaturze matematycznej kąt prosty oznacza się zwykle kropką, w literaturze anglojęzycznej stosuje się oznaczenie kwadracikiem (patrz rysunek obok).
Kąty proste występują w wielu regularnych figurach geometrycznych. Figury, w których wszystkie cztery kąty są proste to kwadrat i prostokąt. Trójkąt prostokątny ma jeden kąt prosty pomiędzy bokami zwanymi przyprostokątnymi. Przekątne takich figur jak kwadrat, romb i deltoid przecinają się pod kątem prostym.
Kąt płaski między dwoma niezerowymi wektorami płaszczyznowymi jest prosty[b] wtedy i tylko wtedy, gdy ich iloczyn skalarny jest równy zeru.