Jusuf ibn Hassan

W tym artykule zajmiemy się tematem Jusuf ibn Hassan, tematem, który w ostatnich latach przykuł uwagę wielu osób. Jusuf ibn Hassan to temat wieloaspektowy, który od długiego czasu jest przedmiotem badań i debat. Na przestrzeni dziejów Jusuf ibn Hassan odgrywał kluczową rolę w różnych aspektach życia ludzkiego, od nauki po kulturę, politykę i społeczeństwo w ogóle. W tym artykule zagłębimy się w różne wymiary Jusuf ibn Hassan i spróbujemy rzucić światło na jego implikacje i wpływ na dzisiejszy świat. Poprzez szczegółową i wyczerpującą analizę postaramy się przedstawić pełny obraz Jusuf ibn Hassan i jego dzisiejszego znaczenia.

Jusuf ibn Hassan
يوسف بن الحسن
Ilustracja
Sułtan Maroka
Okres

od 1913
do 1927

Poprzednik

Maulaj Abd al-Hafiz

Następca

Muhammad V

Dane biograficzne
Dynastia

Alawitów

Data i miejsce urodzenia

1882
Meknes

Data i miejsce śmierci

17 listopada 1927
Fez

Ojciec

Hassan I

Rodzeństwo

Maulaj Abd al-Hafiz

Dzieci

Muhammad V

Odznaczenia
Wielka Wstęga Orderu Alawitów (do 1955, Maroko) Wielki Krzyż Orderu Korony (Belgia) Order Mohameda Alego Krzyż Wielki Orderu Narodowego Legii Honorowej (Francja) Krzyż Wielki Orderu Izabeli Katolickiej (Hiszpania) Order Krwi (Tunezja) Krzyż Wielki Orderu Św. Michała i Św. Jerzego (Wielka Brytania) Kawaler Krzyża Wielkiego Orderu Świętych Maurycego i Łazarza (Królestwo Włoch)

Jusuf ibn Hassan znany też jako Maulaj Jusuf (arab. يوسف بن الحسنYūsuf ibn al-Ḥasan, fr. Moulay Youssef, ur. w 1882 w Meknesie, zm. 17 listopada 1927 w Fezie) – sułtan Maroka w latach 1913–1927, z dynastii Alawitów, syn sułtana Hassana I.

Zarys biografii

Maulaj Jusuf został wyznaczony przez władze francuskiego protektoratu w Maroku na następcę swojego obalonego brata Maulaja Abd al-Hafiza. Wstąpił na tron w 1912. Wpływ sułtańskiego dworu na politykę państwa pozostawał jednak niewielki, a rzeczywista władza spoczywała w rękach francuskiego marszałka Huberta Lyauteya. Za rządów Muluja Jusufa władze protektoratu ostatecznie podporządkowały sobie plemiona zamieszkujące Maroko i rozpoczęły szeroko zakrojone wywłaszczenia dla przekazania ziemi francuskim osadnikom.

Bunt przeciw władzy Hiszpanów w północnym Maroku (Maroku Hiszpańskim), wzniecony w tym czasie przez Abd al-Karima, nie miał wpływu na rozwój sytuacji we francuskim protektoracie. Francuskie wojska uczestniczyły jednak w tłumieniu buntów Berberów w górach Rif.

Zmarł z powodu mocznicy w 1927. Tron objął wówczas jego syn Muhammad V.