Josef Frank

W dzisiejszym świecie Josef Frank stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum społeczeństwa. Od wpływu na gospodarkę po wpływ na kulturę popularną, Josef Frank przyciąga uwagę zarówno ekspertów, jak i fanów. Wraz z rosnącą liczbą badań i debat poświęconych jego znaczeniu, Josef Frank stał się centralnym tematem współczesnego dyskursu. W miarę jak wkraczamy w coraz bardziej zglobalizowany i połączony świat, znaczenie Josef Frank wydaje się rosnąć, przyciągając uwagę osób z różnych dziedzin i dyscyplin. W tym artykule zbadamy niektóre z najbardziej istotnych wymiarów Josef Frank i jego wpływ na różne aspekty dzisiejszego społeczeństwa.

Josef Frank
Ilustracja
Fotografia z 1960
Data i miejsce urodzenia

15 lipca 1885
Baden

Data i miejsce śmierci

8 stycznia 1967
Sztokholm

Narodowość

austriacka

Alma Mater

Uniwersytet Techniczny w Wiedniu

Praca
Styl

modernizm

Josef Frank (ur. 15 lipca 1885 w Baden, zm. 8 stycznia 1967 w Sztokholmie) – austriacki architekt, współtwórca tzw. wiedeńskiej szkoły architektury.

Po studiach na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu nauczał w latach 19191925 na Wiedeńskiej Szkole Rzemiosła Artystycznego. Wraz z Oskarem Strnadem stworzył wiedeńską szkołę architektury, która stworzyła specyficzne stanowisko w obrębie modernistycznego projektowania domów, mieszkań i wnętrz.

Frank był współzałożycielem Wiedeńskiego Werkbundu, a w 1932 kierownikiem projektu wiedeńskiego osiedla Werkbundu. W 1934 Frank wyemigrował do Szwecji, gdzie oprócz działalności architektonicznej zajął się projektowaniem mebli i innych elementów wyposażenia i wykończenia wnętrz, takich jak wzory tkanin, tapety czy dywany, działając w firmie Svenskt Tenn.

W 1965 Frank otrzymał Austriacką Nagrodę Państwową.

Główne dzieła

J. Frank: Dom bliźniaczy na wystawie mieszkaniowej w Weißenhof

Zobacz też

Modernizm w Europie Środkowej: Austria