Problem Jean Stein przykuł dziś uwagę wielu osób. Ze względu na swoje znaczenie dla wielu aspektów współczesnego życia, Jean Stein okazał się tematem bardzo interesującym dla szerokiego grona osób. Niezależnie od tego, czy chodzi o wpływ na społeczeństwo, wpływ na kulturę popularną, czy też rolę w polityce i ekonomii, Jean Stein okazał się tematem wartym analizy i refleksji. W tym artykule zbadamy różne aspekty Jean Stein, mając na celu zapewnienie pełniejszego i głębszego obrazu jego znaczenia w dzisiejszym świecie.
Imię i nazwisko |
Jean Babette Stein |
---|---|
Data i miejsce urodzenia | |
Data i miejsce śmierci |
30 kwietnia 2017 |
Dziedzina sztuki |
Jean Stein (ur. 9 lutego 1934 w Chicago, zm. 30 kwietnia 2017 w Nowym Jorku) – amerykańska pisarka i redaktorka pochodzenia żydowskiego.
Jean Stein urodziła się w żydowskiej rodzinie w Chicago. Jej ojcem był Jules C. Stein[1] (1896-1981), założyciel wytwórni Music Corporation of America (MCA) w 1924 oraz Jules Stein Eye Institute na Uniwersytecie Kalifornia w Los Angeles. Matka Doris J. Stein (1902-1984), powołała Doris Jones Stein Foundation. Siostra Susan, Shiva, zmarła na raka piersi w 1983 roku, podobnie jak jej matka.
Jean Stein zdobyła wykształcenie na Katharine Branson School w Ross (Kalifornia), a potem na Brillantmont International School w Lozannie (Szwajcaria), następnie ukończyła Hewitt School w Nowym Jorku. Kolejne dwa lata spędziła w Wellesley College, a następnie uczęszczała na zajęcia na Uniwersytecie Paryskim. Będąc w Paryżu przeprowadziła wywiad z Williamem Faulknerem.
W czasie pobytu w Paryżu związała się z Faulknerem i została redaktorem „The Paris Review”[2]. Jean Stein do Nowego Jorku powróciła w 1955 roku i pracowała jako asystentka reżysera Elii Kazana przy sztuce Kotka na gorącym, blaszanym dachu[1], na podstawie powieści Tennessee Williamsa. W czasie pobytu w Nowym Jorku związała się ze środowiskiem Andy’ego Warhola, napisała książkę o jego muzie Edie Sedgwick, która przyniosła jej dużą sławę[2].
Stein była autorką trzech książek: biografii Roberta F. Kennedy’ego pt. American Journey: The Times of Robert Kennedy (1970), bestselleru o Edie Sedgwick, muzie Andy’ego Warhola pt. Edie: American Girl (1982) oraz Na zachód od Edenu. Wielkie klany Hollywood, w której ukazała życie m.in. Lauren Bacall, Joan Didion, Katharine Hepburn, Dennisa Hoppera, Arthura Millera i Gore’a Vidala[3].
Była redaktorką naczelną pisma The Paris Review (lata 50. XX w.) oraz magazynu literackiego Grand Street (od 1970)[1].
Żona prawnika Williama van den Heuvela z Departamentu Sprawiedliwości, a potem neurofizjologa Torstena Wiesela[2].
Zmarła 30 kwietnia 2017 r., wyskoczyła przez okno swojego mieszkania na 14. piętrze. Przyczyną samobójstwa była depresja[2].