Jan Winkelbruch

W dzisiejszym świecie Jan Winkelbruch nadal jest dla wielu osób przedmiotem zainteresowania, debaty i refleksji. Jego znaczenie nie uległo zmianie w czasie, a jego wpływ można dostrzec w różnych kontekstach i sytuacjach. Od wpływu na społeczeństwo po znaczenie w kulturze, Jan Winkelbruch pozostawił znaczący ślad, który zasługuje na zbadanie i analizę. W tym artykule szczegółowo zbadamy rolę i znaczenie Jan Winkelbruch, aby głębiej zagłębić się w jego znaczenie i zrozumieć jego wpływ na współczesny świat.

Jan Winkelbruch (niem. Johann Winkelbruch, Hans Winckelbruch von Kölln) (zm. 24 sierpnia 1577) – niemiecki kondotier, dowódca wojsk najemnych na usługach Gdańska w latach 15761577.

W 1551 roku wsławił się obroną Magdeburga. W 1576 roku został zatrudniony przez patrycjat gdański jako dowódca armii Gdańska w wojnie z królem polskim Stefanem Batorym. W 1577 roku zorganizował 12 tysięczną armię, którą ruszył na Tczew. 17 kwietnia 1577 roku został zatrzymany podczas przeprawy na jeziorze Lubiszewskim przez gwardię królewską i poniósł druzgocącą klęskę w bitwie pod Lubiszewem.

Po powrocie z resztkami armii do Gdańska skupił się na działaniach defensywnych i umacnianiu fortyfikacji miasta. Zginął w czasie oblężenia twierdzy Wisłoujście przez wojska króla polskiego Stefana Batorego.

Linki zewnętrzne