Jan Kopczyk

W tym artykule zajmiemy się tematem Jan Kopczyk, który wywołał duże zainteresowanie i debatę w dzisiejszym społeczeństwie. Zagłębimy się w różne perspektywy i opinie na temat Jan Kopczyk, a także jego znaczenie i wpływ w różnych obszarach codziennego życia. Od jego powstania po ewolucję i konsekwencje – dokładnie przeanalizujemy ten temat z różnych podejść, aby zapewnić czytelnikowi pełną i obiektywną wizję. Jan Kopczyk to istotny temat, który zasługuje na dogłębne zbadanie, ponieważ ma znaczący wpływ na dzisiejsze społeczeństwo.

Jan Kopczyk
Data i miejsce urodzenia

15 listopada 1954
Konin

Poseł II kadencji Sejmu
Okres

od 19 września 1993
do 20 października 1997

Przynależność polityczna

Polskie Stronnictwo Ludowe

Jan Stefan Kopczyk (ur. 15 listopada 1954 w Koninie) – polski polityk, lekarz, poseł na Sejm II kadencji, były wiceminister zdrowia.

Życiorys

W 1980 ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Poznaniu, uzyskał specjalizację drugiego stopnia z zakresu ortopedii i traumatologii. W latach 80. pracował jako lekarz w wojewódzkim szpitalu zespolonym w Koninie, następnie do 1998 był dyrektorem wydziału i lekarzem wojewódzkim. W 2004 uzyskał w Instytucie Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki stopień naukowy doktora nauk medycznych na podstawie rozprawy pt. Wypadkowość dzieci wiejskich w opinii dzieci, przedstawicieli samorządów lokalnych i polityków – w aspekcie rozpoznania zagrożeń i opracowania wskazań prewencyjnych napisanej pod kierunkiem Alfreda Owoca[1].

Od 1993 do 1997 sprawował mandat posła II kadencji wybranego z okręgu konińskiego z listy Polskiego Stronnictwa Ludowego. Przewodniczył w tym czasie Komisji Zdrowia. W 1997 nie uzyskał reelekcji. Był członkiem władz krajowych PSL.

W latach 1998–2002 zasiadał w sejmiku wielkopolskim, przez dwa lata był członkiem zarządu województwa. W rządzie Leszka Millera objął stanowisko wiceministra zdrowia. W 2002 został powołany na urząd prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, który zajmował do 2006. W 2008 został naczelnym lekarzem KRUS.

W 2002 został odznaczony Czerwoną Kokardką[2].

Przypisy

  1. Dr Jan Kopczyk, baza „Ludzie nauki” portalu Nauka Polska (OPI PIB) .
  2. Uhonorowani „Czerwoną Kokardką”. aids.gov.pl. .

Bibliografia