Jan Gąsienica Daniel

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Jan Gąsienica Daniel. Dowiemy się o jego pochodzeniu, praktycznych zastosowaniach i aktualności dzisiaj. Jan Gąsienica Daniel to temat, który przykuł uwagę zarówno ekspertów, jak i fanów, a jego zbadanie i zrozumienie są niezbędne, aby zrozumieć jego wpływ na różne aspekty naszego codziennego życia. W tym artykule zagłębimy się w szczegóły, zbadamy implikacje i odkryjemy nowe aspekty, które pomogą nam lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Przygotuj się na zgłębienie fascynującego tematu, który niewątpliwie da ci nowe spojrzenie na Jan Gąsienica Daniel.

Jan Gąsienica Daniel
Data i miejsce urodzenia

19 grudnia 1856
Zakopane

Data i miejsce śmierci

13 grudnia 1924
Tatry

Miejsce spoczynku

Nowy Cmentarz w Zakopanem

Zawód, zajęcie

przewodnik tatrzański

Jan Gąsienica Daniel[1] (ur. 19 grudnia 1856 w Zakopanem[2], zm. 13 grudnia 1924 w Tatrach[2]) – przewodnik tatrzański.

Życiorys

O życiu Jana Gąsienicy Daniela wiadomo niewiele. Od 1904 roku był przewodnikiem tatrzańskim drugiej klasy, a od 1905 roku pierwszej klasy. Prawdopodobnie był alkoholikiem. Jak podaje Michał Jagiełło: „Nie wylewał za kołnierz, często popisywał się przed «panami» śpiewem i tańcem, a bywało, że występował też jeno w przytomności swego konia”[3]. Mimo to był uznawany za jednego z wybitniejszych przewodników swoich czasów[4], choć Ferdynand Goetel podważał jego kwalifikacje[3].

Śmierć

Jan Gąsienica Daniel z Edwardem Gejsztorem w przeddzień swojego śmiertelnego wypadku

W piątek 12 grudnia 1924 wyruszył na Halę Gąsienicową wraz z Edwardem Gejsztorem, który zamówił jego usługi przewodnickie[5]. Po przenocowaniu nazajutrz udali się przez Zawrat w stronę schroniska w Dolinie Pięciu Stawów Polskich[5]. Mimo trudnych warunków (oblodzenie) dotarli tam o godz. 18[5]. Stamtąd, już w mroku, Gąsienica poprowadził swojego klienta przez Dolinę Roztoki[5]. Przy schodzeniu u progu koło Siklawy było ok. 300 metrów śniegu[5] (obecnie zielony szlak). Wtedy przewodnik zaproponował zjazd na tzw. „saneczkach” w celu skrócenia drogi[5]. Gejsztor nie był przekonany do tego pomysłu[5]. Gąsienica podjął zjazd na ciupadze, podczas którego zahaczył o oblodzony kamień, po kontakcie zjeżdżał zmienionym torem, po czym wpadł w łożysko potoku Roztoka przełamując lód[5]. Tonąc wezwał krzykiem Gejsztora, który zaalaramowany zszedł do niego i przy pomocy liny wydobył go z wód wodospadu[5]. Przewodnik zdołał wskazać mu jeszcze drogę zejścia w stronę Miedzianego, po czym zmarł[5][2][3]. Przyczyną śmierci były obrażenia, w tym złamanie kręgosłupa[6]. Umierając, do końca wskazywał podopiecznemu drogę i zdołał go wyprowadzić na bezpieczną trasę do schroniska[2][3].

Po zdarzeniu Gejsztor zdołał przejść przez Miedziane do Doliny Pięciu Stawów i na następny dzień do schroniska przy Morskim Oku[5]. Tam zawiadomił służby ratownicze, które dotarły do zwłok Gąsienicy i przetransportowały je do Zakopanego[5].

Upamiętnienie

Jan Gąsienica Daniel został pochowany obok Klemensa Bachledy na Nowym Cmentarzu w Zakopanem, ale jego grób nie zachował się[6]. Jego bohaterska śmierć wywołała natomiast duży oddźwięk w społeczeństwie, więc istnieje sporo poświęconych jej tekstów. Nieprzychylny mu Ferdynand Goetel pisał: „Rzucony w burzliwy strumień, przysiadł nieruchomo na jakimś głazie, po pas w wodzie. Od tej chwili zaczyna się wielka karta Daniela. Bo oto odwrócił się i spokojnymi doradami kierował krokami (...) towarzysza”[3]. Jan Kasprowicz uczynił go wkrótce głównym bohaterem wiersza „Przewodnicy”[7], a Władysław Orkan poświęcił mu wspomnienie „Śmierć Daniela”. Bywa przyrównywany do Klemensa Bachledy[6]. Michał Jagiełło podsumował: „Jego ostatnie chwile opowiedziane przez turystę, którego prowadził, uwzniośliły go i przeniosły do krainy mitu”[3].

Przypisy

  1. Redaktor Strony Komitetu, Zapis nazwisk dwuczłonowych , www.rjp.pan.pl .
  2. a b c d Zakopane, Gąsienica-Daniel Jan , z-ne.pl .
  3. a b c d e f Granaty i Buczynowe, Michał Jagiełło, Wołanie w górach, Warszawa 2012, s. 388-389, ISBN 978-83-244-0188-8.
  4. CENTRUM PRZEWODNICTWA TATRZAŃSKIEGO , www.przewodnik-tatrzanski.pl .
  5. a b c d e f g h i j k l Jan zginął Gąsienica Daniel w nurtach Siklawy. „Nowości Illustrowane”. Nr 1, s. 2, 3 stycznia 1925. 
  6. a b c Cmentarz , www.pinkwart.pl .
  7. Jan Kasprowicz, Przewodnicy , poema.pl .