W tym artykule szczegółowo zbadamy i przeanalizujemy Jacek Jędrzejak. Dowiemy się więcej o jego znaczeniu, wpływie na nasze życie i tym, jak rozwijał się na przestrzeni czasu. Jacek Jędrzejak to fascynujący temat, który na przestrzeni dziejów przyciągał uwagę i zainteresowanie wielu ludzi. W tym artykule postaramy się lepiej zrozumieć Jacek Jędrzejak i jego wpływ na nasze społeczeństwo. Podobnie przeanalizujemy różne perspektywy i opinie na temat Jacek Jędrzejak, aby zapewnić pełny i szczegółowy pogląd na ten temat. Przygotuj się na zanurzenie się w świecie Jacek Jędrzejak i odkrycie wszystkiego, co ma do zaoferowania!
![]() Jacek Jędrzejak (2025) | |
Pseudonim |
Dżej Dżej |
---|---|
Data i miejsce urodzenia |
22 sierpnia 1963 |
Instrumenty | |
Aktywność |
od 1984 |
Zespoły | |
Big Cyc Czarno-Czarni |
Jacek „Dżej Dżej” Jędrzejak (ur. 22 sierpnia 1963 w Ostrowie Wielkopolskim) – polski basista, wokalista, autor tekstów i kompozytor, członek zespołów Big Cyc i Czarno-Czarni, wcześniej Rokosz. Twórca takich przebojów, jak „Makumba”, „Nogi”, „Berlin Zachodni”, czy piosenki „Nie choruj”, będącej motywem przewodnim serialu Daleko od noszy. Pojawia się w czołówce sitcomu Świat według Kiepskich, śpiewając piosenkę tytułową[1]. W 2017 wraz z zespołem wystąpił gościnnie w 506. odcinku tego serialu. Jest również autorem piosenki „Słoiki” będącej motywem przewodnim serialu paradokumentalnego pod tym samym tytułem[2].
Ze swymi zespołami nagrał 30 płyt. W styczniu 2021 ukazała się pierwsza solowa płyta muzyka Ósmy dzień tygodnia. Kompozycje i teksty są w całości autorstwa Dżej Dżeja, jedynym zaproszonym gościem na płycie jest syn wykonawcy, Kacper "Kacpersky" Jędrzejak, który śpiewa piosenkę „Sushi”. Producentem płyty i wykonawcą muzyki jest Robert Cichy[3][4]. W 2024 ukazała się druga płyta solowa Jacka Jędrzejaka Offline[5].
Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Łódzkiego (magisterium 1989).
Na początku lat 80. w Ostrowie Wielkopolskim założył zespół rockowy „Współczynnik inteligencji”, w którym grał na gitarze. Grupa istniała 3 lata[6]. Jako basista debiutował w zespole Rokosz w 1984[7]. Jako muzyk Rokosza występuje w filmie Fala – Jarocin ’85[8][9]. W 1988, wraz z byłymi członkami Rokosza, Jarosławem Lisem, Romanem Lechowiczem oraz Krzysztofem Skibą założył grupę Big Cyc[10][11]. W 1996 roku współtworzył zespół Czarno-czarni[12].
Pod koniec lat 80. XX wieku uczestnik happeningów Pomarańczowej Alternatywy w Łodzi[11]. Na początku lat 90. współpracował z programami telewizyjnymi „Lalamido” i „Rock-noc” (TVP2). W tym okresie był zaangażowany także w organizację tras koncertowych alternatywnych zespołów z Zachodniej Europy, m.in. Memento Mori, Immaculate Morals, Perestroika, Ear Damage, Toy Factory, Manicomics.
Zagrał ok. 3000 koncertów, w tym m.in. na Przystanku Woodstock, Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie, Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu, Sopot Festivalu czy Festiwalu TOPtrendy. Ze swoimi zespołami występował w USA, Kanadzie, Anglii, Szkocji, Irlandii, Niemczech, Austrii, Szwajcarii, Belgii, Holandii, Finlandii, Szwecji i Słowacji.
Był jurorem m.in. na Festiwalu Muzyków Rockowych w Jarocinie[13], Festiwalu „Rock Time” w Opolu[14] czy Międzyuczelnianym Przeglądzie Kabaretów „Klamka” w Krakowie[15].
Jest twórcą muzyki do spektaklu teatralnego „Telerodzina”, autorstwa Małgorzaty Kamińskiej-Sobczyk, wystawionego w 2006 przez słupski teatr „Tęcza”[16] oraz współtwórcą piosenek do widowiska „Siedem jest bestii moich, czyli cyrk metafizyczny Wiesława Dymnego”, zrealizowanego w 1998 przez Stary Teatr z Krakowa i TVP[17]. W 2017 r. napisał muzykę, w tym piosenkę tytułową, do filmu Piotrowsky w reż. Marcina Biegańskiego, w którym również wystąpił[18]. Jest autorem piosenek w projekcie Wesoła Załoga zawierającym cykl utworów muzycznych dla dzieci[19].
Gościnnie współpracował z zespołami: Piersi, Kobranocka, Roan, Memento Mori, Pidżama Porno, Łydka Grubasa. Nagrywał piosenki w duetach z: Maciejem Maleńczukiem („Teczka”), Pawłem Kukizem („Lecę w dół”), K.A.S.Ą. („Homotubisie”), Jerzym Połomskim („Bo z dziewczynami”), Olkiem Klepaczem („Ballada o ścierwojadach”), Marylą Rodowicz („Mam to w nosie” i „Łazik z Tormesu cz.1”), Izabelą Skrybant („Zostaniesz ze mną”), Łydką Grubasa („Była”), 1984 („Rudra”).
Bohater filmu dokumentalnego „Rokędrolowiec” w reż. W. Więckowiaka oraz produkcji telewizyjnych „Big Cyc na poważnie” (TVP2, 1993), „Ostry dyżur” (TVP2, 1996), „X lecie Big Cyca” (TVP2, 1998), „Prywatka u Czarno Czarnych” (TVP2, 1999), „Przed Wami Big Cyc” (TVP2, 2005).
W czerwcu 2024 na 61. Krajowym Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu został wraz z zespołem Big Cyc uhonorowany „SuperJedynką” za całokształt twórczości[20].
Publikował w Gazecie Wyborczej, przez wiele lat prowadził audycję radiową „Radio Big Cyc”.
Od 1998 zaangażowany w działalność antyrasistowską, a jego utwór znalazł się na pierwszej składance „Muzyka przeciwko rasizmowi”, firmowanej przez Stowarzyszenie „Nigdy Więcej”. W 2013 wspólnie z aktorem Robertem Zawadzkim zorganizował akcję charytatywną „Artyści poszkodowanym w wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim”, podczas której gwiazdy muzyki, filmu i sportu wspierały ofiary eksplozji gazociągu niedaleko Ostrowa Wielkopolskiego[21].
W listopadzie 2013 nakładem wydawnictwa Bellona ukazała się książka Jacka Jędrzejaka Kontrabas i bumerang, będąca relacją z wyprawy do Australii, Nowej Zelandii, Malezji i Singapuru[1]. W styczniu 2016 oficyna Zysk i S-ka wydała drugą książkę Jacka Jędrzejaka, Z gitarą przez Antyle, dziennik z podróży po Antylach[22].
W 2019 wraz z zespołem Big Cyc został ambasadorem antysmogowej akcji „Więcej tlenu”. Zespół nakręcił ekologiczny teledysk do piosenki o tym samym tytule, a muzyk, promując potrzebę walki ze szkodliwymi dymami i pyłami, pojawił się na billboardach i folderach, w kalendarzach, a nawet na samochodach[23][24].
Jest zapalonym kibicem sportowym[25] i angażuje się w życie sportowe swojego rodzinnego miasta: jest autorem słów hymnu drużyny żużlowej TŻ Ostrovia[26] oraz kompozytorem hymnu drużyny piłki ręcznej Arged KPR Ostrovia Ostrów Wielkopolski[27].
W 2023 z okazji 600. rocznicy nadania Łodzi praw miejskich został uhonorowany medalem jako osoba zasłużona dla miasta[28].
Płyty solowe
Big Cyc (główny wokal, gitara basowa)
Czarno Czarni (gitara basowa)
Rokosz (gitara basowa)