Jabłonka (gmina w dystrykcie Galicja)

W dzisiejszym świecie Jabłonka (gmina w dystrykcie Galicja) przejął wiodącą rolę zarówno w życiu codziennym, jak i w sferze zawodowej. Wraz z postępem technologii i globalizacją Jabłonka (gmina w dystrykcie Galicja) stał się tematem ciągłego zainteresowania, generując debaty, badania i nowe sposoby podejścia do niego. Od wpływu na społeczeństwo po konsekwencje dla gospodarki, Jabłonka (gmina w dystrykcie Galicja) wywierał wpływ na różne sposoby, zmieniając nie tylko sposób, w jaki współdziałamy, ale także sposób, w jaki myślimy i odnosimy się do środowiska. W tym artykule zbadamy niektóre z najważniejszych aspektów Jabłonka (gmina w dystrykcie Galicja), analizując jego znaczenie i ewolucję w czasie.

Jabłonka
gmina wiejska
1941–1944[1]
Państwo

 Generalne Gubernatorstwo

Dystrykt

Galicja

Powiat

stanisławowski (Stanislau)

Siedziba

Jabłonka

Populacja (1943)
• liczba ludności


7.809

Szczegółowy podział administracyjny (1943)
Liczba gromad

6

brak współrzędnych

Gmina Jabłonka – dawna gmina wiejska funkcjonująca w latach 1941–1944 pod okupacją niemiecką w Polsce. Siedzibą gminy była Jabłonka.

Gmina Jabłonka została utworzona przez władze hitlerowskie z terenów okupowanych przez ZSRR w latach 1939–1941, stanowiących przed wojną (zniesioną) gminę Porohy oraz część (niezniesionej) gminy Rosulna (Krzywiec) w powiecie nadwórniańskim w woj. stanisławowskim.

Gmina weszła w skład powiatu stanisławowskiego (Kreishauptmannschaft Stanislau), należącego do dystryktu Galicja w Generalnym Gubernatorstwie. W skład gminy wchodziły miejscowości: Bogrówka, Jabłonka, Kryczka, Krzywiec i Porohy[2].

Po wojnie obszar gminy włączono do ZSRR.

Przypisy

  1. Jednostka poza administracją polską.
  2. Amtliches Gemeinde- und Dorfverzeichnis fuer das GG