Dziś IX symfonia Schuberta to temat, który budzi duże zainteresowanie i debatę w społeczeństwie. Jest to temat obecny od wieków i wciąż ewoluujący. Z różnych perspektyw i podejść IX symfonia Schuberta przykuł uwagę ekspertów, badaczy, polityków i obywateli. Wraz z rozwojem technologii i komunikacji IX symfonia Schuberta stał się problemem o znaczeniu globalnym, dotykającym ludzi w każdym wieku i w każdym stanie. W tym artykule zbadamy różne aspekty i debaty toczące się wokół IX symfonia Schuberta, w celu zrozumienia jego wpływu na dzisiejsze społeczeństwo.
Kompozytor | |
---|---|
Forma muzyczna | |
Czas powstania |
lato 1828 |
Miejsce powstania | |
Data premiery |
21 marca 1839 |
Miejsce premiery | |
Wykonawcy premiery |
Felix Mendelssohn (dyrygent) |
IX (VIII) Symfonia Franza Schuberta, tzw. „Wielka” Symfonia C-dur (w odróżnieniu od „Małej” VI Symfonii C-dur), w katalogu Deutscha umieszczona pod numerem 944. Kompozytor rozpoczął nad nią pracę w 1824, powstała ostatecznie latem 1828 roku[1][2][3][4][5][6]. Jest ostatnią symfonią skomponowaną przez kompozytora, uważaną niekiedy za jego najlepsze dzieło[1][2][3][4][5][6].
Symfonia nie została wykonana za życia twórcy – co prawda przesłał on ją do Austriackiego Towarzystwa Muzycznego, lecz jednogłośnie uznano ją tam za niewykonalną[1][2][3][5]. Rękopis symfonii odnalazł w 1838 roku (10 lat po śmierci Franza Schuberta) Robert Schumann, podczas odwiedzin u brata kompozytora, Ferdinanda[1][2][3][4][5][6]. Zachęcił do jej wykonania Felixa Mendelssohna, pod którego batutą premiera dzieła miała miejsce w Gewandhaus w Lipsku 21 marca 1839 roku[1][2][3][4][5][6]. Mendelssohn określił dzieło jako „błyskotliwe, fascynujące i oryginalne”[5].
Finał zawiera cytat z IX symfonii Beethovena; sama symfonia jest zainspirowana jego muzyką[1][2][3][4][6]. Stanowiła inspiracje dla Roberta Schumanna[2]. Wykorzystując technikę dłużyzn melodycznych i bloków brzmieniowych, a także operując płaszczyznami tematyczno-brzmieniowymi, Schubert przetwarza tematy w różnych tonacjach, a każdy temat oddzielony jest motywem kantylenowym puzonu[1][2][3][4][6]. Dzieło pełne jest dramatyzmu, ale też i tryumfalnych, chóralnych fragmentów[1][2][3][4][6].
Początkowo oznaczona przez Deutscha jako dziewiąta symfonia Schuberta. Później często określana jako siódma (w pierwotnej numeracji symfonii kompozytora numer VII pozostawiono pusty, ze względu na przypuszczenia o zaginięciu jednej z symfonii). W aktualnym wydaniu katalogu Deutscha symfonia jest określona jako ósma.
Dzieło składa się z czterech części (trzech i finału)[1][2][3][4].
Pierwsza część symfonii zaczyna się ekspansywną, majestatyczną i brawurową partią solową rogu, tworzącą małą formę sonatową (warto wspomnieć, że właśnie w czasach Schuberta wynaleziono róg wentylowy)[1][2][3][4]. Do rogu dołączają się z czasem inne instrumenty, tworząc melodię[1][2][3][4]. Tempo przyspiesza, wprowadzając motyw galopu, jednak wkrótce melodia taje się dramatyczna, pojawia się wiele kontrastów kolidujących z fundamentalnym rytmem[1][2][4]. Jak w Beethovenowskiej sonacie, powracają fragmenty poprzednich melodii[1][2][4].
Drugą część rozpoczyna delikatna, jakby marszowa partia solowa oboju; melodia waha się między tonacjami C-dur i a-moll, a temat podejmują smyczki[1][2][3][4] Wkrótce jednak temat znów staje się dramatyczny, sugeruje zagrożenie i konflikt[1][2][3][4]. Odzywają się instrumenty dęte blaszane, a następnie drewniane, co powoduje swoistą zmianę kolorystyczną, jak w drugim ustępie V symfonii Beethovena[2][4].
Trzeci ustęp symfonii to potężne, mroczne Beethovenowskie scherzo[1][2][3][4]. Ma typową budowę ramową, ABA[1][3][4]. Temat rozpoczynają instrumenty dęte blaszane i smyczki w niskim rejestrze[1][2][3][4]. Zawiera specyficzny klimat, nietypowy dla "eleganckiej klasycznej symfonii"[2][4]. Trio to bardziej ruchliwa melodia przypominająca Ländlera[1][4]. Wkrótce powracają reminiscencje symfonii Beethovena[4]
Ostatnią część symfonii rozpoczyna fanfara[1][2][3][4]. Wkrótce melodia się rozwija, staje się coraz bardziej uduchowiona i potężna[1][2][3][4]. Kompozytor wykorzystuje całą gamę środków technicznych, m.in. bogatą chromatykę[1][2][3][4]. Następuje wiele modulacji, operuje także całym aparatem orkiestry. Coda finału utrzymana jest w tonacji wyjściowej[1][2][3][4].