Herb Trzemeszna

W dzisiejszym świecie Herb Trzemeszna stał się tematem rosnącego zainteresowania i debaty wśród ludzi w każdym wieku i na różnych etapach życia. Niezależnie od tego, czy chodzi o wpływ na społeczeństwo, znaczenie w kulturze popularnej czy wpływ na życie codzienne, Herb Trzemeszna przykuł uwagę milionów ludzi na całym świecie. Od swoich początków do obecnej ewolucji, Herb Trzemeszna pozostawił niezatarty ślad we współczesnym świecie i niezwykle ważne jest zrozumienie jego znaczenia w obecnym kontekście. W tym artykule zbadamy różne aspekty Herb Trzemeszna i zbadamy jego wpływ na dzisiejsze społeczeństwo.

Herb Trzemeszna
ilustracja
Typ herbu

miejski

Ostatnie zmiany

2013

Herb Trzemeszna – jeden z symboli miasta Trzemeszno i gminy Trzemeszno w postaci herbu[1].

Wygląd i symbolika

Herb przedstawia na błękitnej tarczy popiersie św. Wojciecha. Św. Wojciech ubrany jest w infułę, kapę oraz paliusz. Fantazyjne zdobnictwo tych elementów stroju liturgicznego jest wykonane na białym tle w kolorach niebieskim, złotym i czarnym. Paliusz w kolorze białym z czterema czarnymi krzyżami, dwa na piersiach i po jednym na ramionach, narzucony jest na kapę. W prawej ręce postać św. Wojciecha dzierży krzyż podwójny, w lewej dwie włócznie i jedno wiosło w kolorze złotym. Infuła otoczona jest złotym nimbem.

Historia

Herb Trzemeszna
w latach 1987-2013
herb Trzemeszna
z 1866 roku

Herb miasta Trzemeszna znany jest co najmniej od 1661 roku. Taki sam utrzymał się przez XVIII wiek. Po rozbiorach, w czasie Księstwa Warszawskiego wprowadzono herb sasko-polski, a Prusacy narzucili swego pruskiego orła z napisem Magistrat Policey Verwaltung Trzemeszno. Później Niemcy wprowadzili dawny herb z wyobrażeniem św. Wojciecha, dodając dookoła herbu napis Sanctus Adalbert – Magistrat der Stadt Tremessen. Po zaborach wprowadzono herb pierwotny, a dookoła zamieszczono napis: Miasto Trzemeszno Magistrat. W czasie okupacji Niemcy zakazali używania znaku herbowego miasta. Natychmiast po zakończeniu II wojny wprowadzono go ponownie do stosowania. Jednak w roku 1950 herb został wycofany z użytkowania. Po wielu trudnościach natury administracyjnej Rada Państwa uznała prawomocność uchwały Rady Narodowej Miasta i Gminy Trzemeszno z 29 października 1987 roku w sprawie stosowania historycznego herbu miasta Trzemeszna. W oparciu o tę decyzję Prezydium Rady Narodowej zleciło B. Olszewskiemu opracowanie projektu na podstawie już istniejącego wzoru. Z kilku przedstawionych propozycji wybrano wzór najbardziej zbliżony do stosowanego w Trzemesznie, urzędowo między innymi na tablicy Zarządu Miejskiego w Trzemesznie[2].

Rada Miejska 26 czerwca 2013 ustanowiła herb[3] wzorowany wizerunkiem umieszczonym na budynku Urzędu Miasta i Gminy przy ulicy 1 Maja.

Przypisy

  1. Uchwała nr LXV/634/2018 Rady Miejskiej Trzemeszna z dnia 21 sierpnia 2018 r. w sprawie statutu Gminy Trzemeszno. Biuletyn Informacji Publicznej. . .
  2. Załącznik nr 2 do Statutu Miasta i Gminy Trzemeszno z dnia 22 marca 2004 r.. Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego z dnia 27 maja 2004 Nr 76 Poz. 1627 (str. 6513). .
  3. Uchwała Nr XLVIII/374/2013 Rady Miejskiej w Trzemesznie z dnia 26 czerwca 2013 r. w sprawie ustanowienia herbu i flagi Gminy Trzemeszno oraz zasad ich używania