Harrachov

Obecnie Harrachov to temat, który przykuł uwagę wielu ludzi na całym świecie. Wraz z postępem technologii i globalizacją Harrachov stał się kwestią o uniwersalnym znaczeniu, wpływającą na różne sektory społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy na poziomie osobistym, zawodowym czy społecznym, Harrachov wywołał szeroką debatę i wzbudził zainteresowanie zarówno ekspertów, jak i fanów. W tym artykule dokładnie zbadamy wpływ Harrachov i omówimy jego konsekwencje dla naszego codziennego życia. Od swoich początków do obecnej ewolucji, Harrachov reprezentuje istotne zjawisko, które zasługuje na pełne zrozumienie.

Harrachov
ilustracja
Herb Flaga
Herb Flaga
Państwo

 Czechy

Kraj

 liberecki

Burmistrz

Tomáš Vašíček[1]

Powierzchnia

36,63 km²

Wysokość

665 m n.p.m.

Populacja (2024)
• liczba ludności
• gęstość


1 386[2]
37,8 os./km²

Kod pocztowy

512 46

Tablice rejestracyjne

SM

Położenie na mapie kraju libereckiego
Mapa konturowa kraju libereckiego, po prawej znajduje się punkt z opisem „Harrachov”
Położenie na mapie Czech
Mapa konturowa Czech, u góry znajduje się punkt z opisem „Harrachov”
Ziemia50°46′23″N 15°25′44″E/50,773056 15,428889
Strona internetowa

Harrachov (niem. Harrachsdorf) – miasto w północnych Czechach położone na terenie kraju libereckiego w Karkonoszach, 4 km od granicy Polski. Przed przystąpieniem Polski i Czech do układu z Schengen istniało tu drogowe przejście graniczne Jakuszyce-Harrachov oraz na szlaku turystycznym przejście graniczne Polana Jakuszycka-Harrachov.

Według danych z 1 stycznia 2024, liczba mieszkańców miasta wynosi 1386 osób (1088. miejsce w kraju wśród miejscowości; 552. miejsce wśród miast)[2].

Charakterystyka

Najważniejszym elementem miasta jest kompleks skoczni narciarskich Čerťák zbudowany na zboczu Čertovej hory. Pierwsza skocznia narciarska została w Harrachovie zbudowana w 1920 roku. Obecnie w mieście funkcjonuje osiem skoczni wraz z największymi obiektami o punktach konstrukcyjnych K-125 i K-90 oraz mamucia K-185. W Harrachovie ma swoją szkołę skoczków narciarskich Pavel Ploc. Miasto oferuje narciarzom 7 km tras zjazdowych. Narciarzy wożą na szczyt Čertovej hory dwa wyciągi krzesełkowe. Miasto jest też ośrodkiem narciarstwa biegowego (ośrodek narciarski Rýžoviště), a latem bazą wypadową w Karkonosze i Góry Izerskie dla turystów pieszych i rowerzystów.

Harrachov znany jest również z leżącej w części miasta zwanej Nowy Świat (Nový Svět) huty i muzeum szklarstwa z zabytkową kaplicą szklarzy pw. św. Elżbiety (m.in. ołtarz zbudowany z luster i kryształowy dzwon). Mieści się tam Minibrowar Novosad. W granicach miasta znajduje się także Wodospad Mumlawy.

Przez miejscowość przebiega trasa międzynarodowa E65, odcinek między Jelenią Górą przez Szklarską Porębę i Turnov do Mladej Boleslavi (czeska droga krajowa nr 10). Połączenie kolejowe z resztą Czech Harrachov uzyskał w 1958, kiedy w drodze międzypaństwowej umowy między Polską a Czechosłowacją dokonano korekty granic i wymiany przygranicznych terenów w pobliżu Harrachova; Czechosłowacja otrzymała wówczas miejscowość Tkacze, odległą od centrum Harrachova o dwa kilometry, a wraz z nią stację kolejową Kolei Izerskiej, łączącą Liberec z Jelenią Górą. Tkacze noszą dziś nazwę Mýtiny i zaliczane są już do Harrachova.

Historia

Historia Harrachova rozpoczyna się w XVII w., kiedy powstała tu wieś Dörfl, która następnie w XVIII w. została przemianowana na Harrachsdorf, nosząc od tego czasu nazwę pochodzącą od nazwiska właścicieli, hrabiowskiego rodu Harrachów. W 1945 do miejscowości przyłączono osady Nový Svět i Rýžoviště, a w 1958 Mýtiny (dawne polskie Tkacze).

Miasto szczyci się trzystuletnią tradycją produkcji szkła.

W 1929 roku, w ramach odnowień drzewostanu zniszczonego przez wichurę w listopadzie 1925 na Bilym kopcu nad Harrachovem, z okazji 10 rocznicy powstania Czechosłowacji postanowiono posadzić modrzewie, które ułożono w kształt liczby 10 o wysokości 100 m. Drzewa te widoczne są do dzisiaj, zwłaszcza z przeciwległego Sachrův kopca i późną jesienią, kiedy modrzewie zmieniają swój kolor, wyraźnie odróżniając się od innych, ciemnych drzew iglastych. W 2018, w setną rocznicę powstania Pierwszej Republiki, Dyrekcja czeskiego Karkonoskiego Parku Narodowego i władze Harrachova postanowili uczcić to wydarzenie poprzez dodanie do „10” cyfry zero, aby w ten sposób utworzyć liczbę „100”[3].

Turystyka

"Niemy znak" dla Harrachova

Poza udostępnioną do zwiedzania hutą szkła „Novosad i syn Harrachov” z unikatowym zabytkowym urządzeniem do szlifowania szkła napędzana przez przekładnie i turbiny wodne, Harrachov posiada także Muzeum Szkła, Muzeum Górnictwa (Hornické muzeum) z 1000-metrową sztolnią, Muzeum Narciarstwa oraz należące do Karkonoskiego Parku Narodowego muzeum "Šindelka". W mieście znajduje się ponadto kościół św. Wacława. Do atrakcji turystycznych zalicza się również ścieżkę edukacyjną hrabiego Jana Harracha poświęconą pszczelarstwu.

Powyżej miejscowości znajduje się malowniczy wodospad Mumlavy.

Części Harrachova

  • Harrachov
  • Mýtiny
  • Nový Svět
  • Ryžoviště

Demografia

Rok 2008 2016 2024
Liczba ludności 1574[4] 1470[5] 1386[2]

Zdjęcia

Miasta partnerskie

Zobacz też

Linki zewnętrzne

Przypisy

  1. Mgr. Tomáš Vašíček , Harrachov (cz.).
  2. a b c Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2024 , Český statistický úřad, 17 maja 2024 (ang. • cz.).
  3. Z harrachovskiej dziesiątki będzie setka
  4. Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2008 , Český statistický úřad (ang. • cz.).
  5. Počet obyvatel v obcích České republiky k 1. 1. 2016 , Český statistický úřad (ang. • cz.).

Bibliografia

  • Mapa turystyczna Karkonosze polskie i czeskie 1:25 000, Wydawnictwo "Plan", Jelenia Góra, ISBN 83-88049-26-7
  • Krkonoše-západ. turistická a lyžařská mapa 1:25 000, Nakladelství ROSY, 1995, 80-85510-28-6