Grodziska Kolej Drezynowa

W dzisiejszym artykule zagłębimy się w fascynujący świat Grodziska Kolej Drezynowa. Niezależnie od tego, czy interesujesz się tym tematem, czy to z powodów osobistych, czy zawodowych, w tym artykule znajdziesz odpowiednie i aktualne informacje na temat Grodziska Kolej Drezynowa. Od jego powstania po wpływ na dzisiejsze społeczeństwo, poprzez różne aspekty i zastosowania, zanurzysz się w szczegółowej analizie, która pomoże ci głębiej zrozumieć wszystko, co jest związane z Grodziska Kolej Drezynowa. Nie ma znaczenia, czy jesteś ekspertem w tej dziedzinie, czy dopiero zaczynasz się tym interesować, ten artykuł ma na celu zapewnienie pełnego i wzbogacającego przeglądu Grodziska Kolej Drezynowa. Przygotuj się na poszerzenie swojej wiedzy i odkrycie nowych perspektyw na ten ekscytujący temat!

Grodziska Kolej Drezynowa
Ilustracja
Logo na drezynie Piękna Ela
Państwo

 Polska

Siedziba

Grąblewo

Rodzaj stowarzyszenia

Stowarzyszenie

Zasięg

Polska

Prezes

Mikołaj Krzysztof Rzanny

Nr KRS

0000254917

Data rejestracji

26 kwietnia 2006

brak współrzędnych
Strona internetowa

Grodziska Kolej Drezynowa - operator kolei drezynowej na linii nr 376 (odcinek z Kościana do Grodziska Wielkopolskiego[1]). Główną bazą taborową stowarzyszenia jest od 2011 roku stacja kolejowa Ujazd Wielkopolski.

Historia

Stowarzyszenie Grodziska Kolej Drezynowa założone zostało 26 kwietnia 2006 roku w Grodzisku Wlkp. przez grupę sympatyków kolei, którzy wcześniej częściowo działali w Wielkopolskim Towarzystwie Sympatyków Kolei. Głównym celem organizacji jest obecnie rewitalizacja normalnotorowej linii kolejowej z Grodziska Wlkp. do Kościana. Swoje cele stowarzyszenie realizuje poprzez organizowanie wycieczek turystycznych zabytkowymi drezynami kolejowymi[2].

Grodziska Kolej Drezynowa organizuje także przejazdy specjalne poza linią, na której operuje. 2 lipca 2013 przeprowadziła np. ostatni, pożegnalny przejazd bocznicą targową na MTP w Poznaniu przed jej rozbiórką[3].

Tabor

Linia obsługiwana jest drezynami ręcznymi i motorowymi, np. skonstruowaną na bazie Fiata 126p. Kolej posiada park ponad 20 pojazdów szynowych. Najstarszym eksponatem jest rower szynowy z 1918. Najmłodsze pojazdy to produkowane we własnym zakresie drezyny ręczne i wózki torowe. W zbiorach znajdują się także lekkie drezyny spalinowe typu DL2, lokomotywy 409Da, Ls40, wagony towarowe i osobowe oraz duża, 12-osobowa ręczna drezyna z początku XX w., nosząca nazwę Piękna Ela[4][5].

Galeria

Przypisy

Linki zewnętrzne