Graniczna Placówka Kontrolna Świecko

W dzisiejszym świecie Graniczna Placówka Kontrolna Świecko stał się tematem o dużym znaczeniu i zainteresowaniu szerokiego spektrum ludzi. Jego znaczenie znajduje odzwierciedlenie w liczbie debat, które generuje, a także w jego obecności w różnych obszarach społeczeństwa. Niezależnie od tego, czy chodzi o sferę polityczną, społeczną, gospodarczą czy kulturalną, Graniczna Placówka Kontrolna Świecko odgrywa fundamentalną rolę. Od wpływu na codzienne życie ludzi po wpływ na rozwój nowych technologii, Graniczna Placówka Kontrolna Świecko przyciąga uwagę osób w każdym wieku i na każdym kierunku studiów. W tym artykule szczegółowo zbadamy różne wymiary Graniczna Placówka Kontrolna Świecko i jego dzisiejsze znaczenie.

GPK Świecko
Historia
Państwo

 Polska

Organizacja
Dyslokacja

Świecko

Formacja

Wojska Ochrony Pogranicza
Straż Graniczna

Podległość

9 Lubuska Brygada WOP
Lubuski Oddział SG

Graniczna Placówka Kontrolna Świecko:

  1. pododdział Wojsk Ochrony Pogranicza pełniący służbę na przejściu granicznym Świecko - Frankfurt.
  2. graniczna jednostka organizacyjna polskiej straży granicznej pełniący służbę na przejściu granicznym i realizująca zadania w ochronie granicy państwowej.

Formowanie i zmiany organizacyjne

W 1956 GPK Słubice jako jednostka organizacyjna została zlikwidowana, a jako przejście graniczne podporządkowane GPK Kunowice. W roku następnym przejście graniczne ze Słubic zostało przesunięte na nowo otwarty most w Świecku. Most w Słubicach został oddany pod ochronę miejscowej strażnicy[1].

W 1991 ochronę granicy państwa przejęła nowo sformowana Straż Graniczna. Graniczna Placówka Kontrolna w Świecku weszła w podporządkowanie Lubuskiego Oddziału Straży Granicznej[2].

Dowódcy PPK/GPK

  • ppłk Stanisław Pajączkowski[3]
  • ppłk Jan Winnik[3]
  • ppłk Marian Kacprzak[3]
  • ppłk Wiesław Wrzosek[3]

Przypisy

  1. Historia LBWOP ↓, s. 32.
  2. Łach 2013 ↓, s. 294.
  3. a b c d Jarmoliński 2013 ↓, s. 161.

Bibliografia

  • Zenon Jackiewicz: Wojska Ochrony Pogranicza : (1945-1991) : krótki informator historyczny. Kętrzyn: Centrum Szkolenia Straży Granicznej, 1998. ISBN 83-909304-3-9.
  • Tadeusz Jarmoliński: Kontrola ruchu granicznego w Polsce w latach 1945 – 1990. Warszawa–Koszalin: Centralny Ośrodek Szkolenia Straży Granicznej im. Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego 92; 75-531 Koszalin, 2013.
  • Halina Łach: System ochrony polskiej granicy państwowej w latach 1989-2004. Olsztyn: Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych. Wydział Humanistyczny UWM, 2013. ISBN 978-83-935593-8-1.
  • ASGr.Historia Lubuskiej Brygady Wojsk Ochrony Pogranicza. Krosno Odrzańskie 1965