Gostomski III

Obecnie Gostomski III to temat, który przykuł uwagę wielu ludzi na całym świecie. Jego znaczenie nie ogranicza się do jednego sektora lub obszaru zainteresowań, ale obejmuje szeroki zakres kontekstów i sytuacji. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na gospodarkę światową, Gostomski III okazał się niezwykle ważną kwestią, która nie może pozostać niezauważona. W miarę dalszego odkrywania i lepszego zrozumienia aspektów związanych z Gostomski III pojawiają się nowe możliwości i wyzwania, które wymagają dogłębnej analizy i uważnej refleksji. W tym artykule przyjrzymy się bliżej różnym aspektom Gostomski III i jego wpływowi na nasz dzisiejszy świat.

Gostomski III
Gostomski III

Gostomski III (Kostka-Gostomski) – kaszubski herb szlachecki, według Przemysława Pragerta odmiana herbu Dąbrowa.

Opis herbu

Opis z wykorzystaniem zasad blazonowania, zaproponowanych przez Alfreda Znamierowskiego[1]:

W polu błękitnym półksiężyc złoty, z takimż krzyżem zaćwieczonym w środku, nad nim podkowa srebrna z gwiazdą złotą pomiędzy ocelami i takimiż gwiazdami po bokach.

Klejnot: nad hełmem w koronie skrzydło czarne przeszyte strzałą srebrną w prawo.

Labry błękitne, podbite złotem.

Najwcześniejsze wzmianki

Herb przytaczany przez Żernickiego, opisany słownie (Der polnische Adel, Die polnischen Stamwappen) na podstawie pieczęcie z 1818 z Archiwum w Królewcu, potwierdzony z barwami przez pruski Urząd Heraldyczny w Berlinie w 1911.

Rodzina Gostomskich

 Osobny artykuł: Gostomski I.

Herbowni

Gostomski z przydomkiem Kostka.

Inne gałęzie tej rodziny używały innych herbów. Pełna lista herbów Gostomskich dostępna w haśle Gostomski I.

Przypisy

  1. Alfred Znamierowski, Paweł Dudziński: Wielka księga heraldyki. Warszawa: Świat Książki, 2008, s. 104-108. ISBN 978-83-247-0100-1.

Bibliografia