Fritz Fullriede

W dzisiejszym świecie Fritz Fullriede stał się tematem zainteresowania i znaczenia w różnych obszarach. Niezależnie od tego, czy jest to poziom osobisty, zawodowy, naukowy czy kulturowy, Fritz Fullriede przykuł uwagę osób pragnących lepiej zrozumieć to zjawisko lub znaleźć sposoby na jego skuteczne wykorzystanie. W tym artykule zbadamy różne aspekty związane ze Fritz Fullriede, od jego wpływu na społeczeństwo po globalne implikacje. Przeanalizujemy, jak Fritz Fullriede zmienił sposób, w jaki odnosimy się do otaczającego nas świata i jak wpłynął na podejmowanie decyzji przez osoby i organizacje. Ponadto zbadamy obecne i przyszłe trendy związane z Fritz Fullriede, aby zaoferować szeroki i pełny przegląd tego tematu o aktualnym znaczeniu.

Fritz Fullriede
Ilustracja
Fritz Fullriede
generał major generał major
Data i miejsce urodzenia

4 stycznia 1895
Brema

Data i miejsce śmierci

3 listopada 1969
Bad Oldesloe

Przebieg służby
Lata służby

19141945

Siły zbrojne

Armia Cesarstwa Niemieckiego
Reichswehra
Wehrmacht

Główne wojny i bitwy

I wojna światowa,
II wojna światowa:

Odznaczenia
Krzyż Rycerski Krzyża Żelaznego z liśćmi dębu Krzyż Żelazny (1939) I Klasy Krzyż Żelazny II Klasy, ponowne nadanie w 1939 Złota odznaka za rany (III Rzesza) Czarna odznaka za rany (Cesarstwo Niemieckie)

Fritz Wilhelm Hermann Fullriede (ur. 4 stycznia 1895 w Bremie, zm. 3 listopada 1969 w Bad Oldesloe) – niemiecki oficer w randze generała majora. Uczestnik I i II wojny światowej.

Walczył w I wojnie światowej, a po jej zakończeniu w ramach działań Freikorpsu brał udział w pacyfikacji powstań śląskich.

W 1924 roku opuścił Niemcy i wyemigrował na dziesięć lat do Afryki. Po powrocie w 1934 roku ponownie wstąpił do armii. Brał udział w agresji Niemiec na Polskę w 1939 roku oraz w walkach na froncie wschodnim. Następnie służył w szeregach Afrika Korps oraz uczestniczył w kampanii włoskiej, brał też udział w działaniach defensywnych związanych z aliancką operacją Market Garden kolejnym jego przydziałem służbowym był front wschodni, został dowódcą obrony twierdzy Kołobrzeg.

Jego działalność wojskowa została doceniona w 1945 roku, wtedy to został odznaczony Krzyżem Rycerskim Krzyża Żelaznego z liśćmi Dębu.

Po zakończeniu działań wojennych znalazł się w amerykańskim obozie jenieckim. Podczas procesu zbrodniarzy wojennych był oskarżony i skazany na dwanaście lat więzienia. Został jednak zwolniony przedterminowo po czterech latach. Wyemigrował do Afryki, lecz na krótko przed śmiercią powrócił do ojczyzny, zamieszkał w mieście Bad Oldesloe. Tam też zmarł.

Awanse

Odznaczenia

Linki zewnętrzne