Feldherrnhalle

W tym artykule zajmiemy się kwestią Feldherrnhalle, która jest dziś niezwykle istotna. Feldherrnhalle był przedmiotem debaty i badań w różnych dziedzinach, ponieważ jego wpływ i znaczenie są niezaprzeczalne. W całej historii Feldherrnhalle odgrywał zasadniczą rolę w społeczeństwie, wpływając na różne aspekty codziennego życia. Jego znaczenie przekracza granice i dyscypliny, co sprawia, że ​​jego badanie i zrozumienie ma fundamentalne znaczenie dla zrozumienia otaczającego nas świata. W tym artykule zbadamy różne perspektywy i podejścia związane z Feldherrnhalle, w celu zapewnienia kompleksowego i wzbogacającego spojrzenia na ten temat.

Portyk Marszałków
Feldherrnhalle
Ilustracja
Państwo

 Niemcy

Kraj związkowy

 Bawaria

Miejscowość

Monachium

Architekt

Friedrich von Gärtner[1]

Rozpoczęcie budowy

1841[1]

Ukończenie budowy

1844[1]

Położenie na mapie Monachium
Mapa konturowa Monachium, w centrum znajduje się punkt z opisem „Portyk Marszałków”
Położenie na mapie Niemiec
Mapa konturowa Niemiec, na dole nieco na prawo znajduje się punkt z opisem „Portyk Marszałków”
Położenie na mapie Bawarii
Mapa konturowa Bawarii, na dole znajduje się punkt z opisem „Portyk Marszałków”
Ziemia48°08′29″N 11°34′38″E/48,141389 11,577222

Portyk Marszałków (niem. Feldherrnhalle) – monumentalny portyk[1] na Odeonsplatz w Monachium w Bawarii, w południowych Niemczech. Wzorowany na Loggia dei Lanzi we Florencji. Został zamówiony w 1841 roku przez króla Ludwika I[2], aby uczcić tradycję jego armii.

W listopadzie 1923 portyk był miejscem krótkiej bitwy, która zakończyła pucz monachijski[2]. W czasach nazistowskich służył jako pomnik upamiętniający śmierć w puczu 16 członków partii nazistowskiej.

Amerykańska fotografia barwna przedstawia napis komentujący nazistowskie zbrodnie. Feldherrnhalle po zajęciu miasta przez wojska amerykańskie w 1945. Napis wykonany w jęz. niemieckim: Obozy koncentracyjne Dachau - Velden - Buchenwald; wstydzę się, że jestem Niemcem[3].

Przypisy

  1. a b c d Zielony Przewodnik Michelin Monachium i Bawaria - Udane Wakacje, wyd. 2015, s. 61
  2. a b Feldherrnhalle – München (Odeonsplatz). schloesser.bayern.de. . (niem.).
  3. Weltkriegsende in München: Späte Scham - München - SZ.de , sueddeutsche.de (niem.).

Linki zewnętrzne