Ewa Kassala

Obecnie Ewa Kassala to temat, który przykuł uwagę wielu ludzi na całym świecie. Ze względu na swój wpływ na społeczeństwo i różne aspekty życia codziennego, Ewa Kassala stał się tematem ciągłej dyskusji i debaty. Od wpływu na gospodarkę po rolę w kulturze popularnej, Ewa Kassala stał się istotny w niezliczonych kontekstach. W tym artykule zbadamy różne aspekty Ewa Kassala i przeanalizujemy jego wpływ na różne aspekty współczesnego życia. Od swojego powstania po ewolucję w czasie, Ewa Kassala nadal jest tematem interesującym tych, którzy chcą lepiej zrozumieć otaczający ich świat.

Ewa Kassala
Dorota Stasikowska-Woźniak
ilustracja
Data urodzenia

19 listopada 1965

Narodowość

polska

Dziedzina sztuki

literatura

Ważne dzieła
  • Portret kobiety wieku zatracenia
  • Boska Nefretete
  • Królowa Saby
  • Maria Magdalena
  • Czas Potęgi
Ewa Kassala podpisująca swoją książkę podczas XXX Targów Książki Historycznej w Warszawie (2022)

Ewa Kassala (właśc. Dorota Ewa Stasikowska-Woźniak[1][2]; ur. 19 listopada 1965[3]) – polska pisarka, autorka książek m.in. o wpływowych kobietach czasów starożytnych[4][5] oraz wczesnośredniowiecznego świata Słowian[6]. Trenerka, kreatorka akcji społecznych, specjalistka ds. równouprawnienia kobiet i mężczyzn, autoprezentacji i kreowania wizerunku, scenarzystka, prowadząca programy telewizyjne i konferencje.

Życiorys

W latach 90. wydawała w Katowicach kwartalnik literacki „Wyrazy”[7].

W latach 2009–2012 była założycielką i współwłaścicielką bezpłatnego magazynu dla kobiet „Lady's Club” a także prowadziła Polski Dom Kreacji. Pisała scenariusze i prowadziła programy telewizyjne (m.in. „Trzecie oko” dla TVP II) i spotkania w Salonie Literackim w Katowicach. Była koordynatorką projektów społecznych i badawczych Polsce i na świecie (m.in. Banku Światowego), przewodniczącą Krajowej Sieci Tematycznej EQUAL; społeczną pełnomocniczką wojewody śląskiego ds. równego statusu kobiet i mężczyzn, przewodniczącą Rady Programowej TVP Katowice; członkinią Komitetu Sterującego Norweskich Mechanizmów Finansowych. Była założycielską i prezesem takich organizacji jak: Soroptimist International, Śląski Klub Nike i Śląskie Centrum Równych Szans. Sprowadziła również do Polski międzynarodową organizację pozarządową Dress for Success[8].

Pseudonim Ewa Kassala autorka zaczerpnęła w ramach matrylinearności od nazwiska matki i babki[9].

Nagrody i wyróżnienia

Jest laureatką nagrody „Bizneswoman Roku” za działalność charytatywną.

W 2018 roku otrzymała Pierścień Stulecia Niepodległości RP[10]. Jest też laureatką nagrody "Skrzydło Merkurego"[11], Stalowego Goździka, orz "Chapeau bas" Soroptimist International[12].

Publikacje

Seria Słowiańska

Seria Silne Kobiety Czasów Biblii

Seria Egipska

Powieści

Poradniki

Przypisy

Linki zewnętrzne