Ego (zespół muzyczny)

W dzisiejszym artykule szczegółowo omówimy Ego (zespół muzyczny) i wszystko, co musisz o nim wiedzieć. Ego (zespół muzyczny) to temat, który w ostatnim czasie przykuł uwagę wielu osób, dlatego chcemy zagłębić się w jego najważniejsze aspekty. Od jego wpływu na społeczeństwo po jego ewolucję w czasie – zajmiemy się każdym aspektem Ego (zespół muzyczny), abyś mógł w pełni zrozumieć jego znaczenie. Niezależnie od tego, czy szczególnie interesuje Cię Ego (zespół muzyczny), czy po prostu chcesz być na bieżąco z najnowszymi wiadomościami, w tym artykule znajdziesz wszystkie potrzebne informacje. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o Ego (zespół muzyczny) i jego implikacjach w dzisiejszym świecie!

Ego
Rok założenia

1998[1]

Rok rozwiązania

2006 (reaktywowany)

Pochodzenie

 Polska (Częstochowa)

Gatunek

alternatywny hip-hop, chillout-rap, hip-hop eksperymentalny[2]

Wydawnictwo

Gigant Records, Universal Music Polska

Skład
Śliwka Tuitam
Sivy
DJ Haem

Ego – polska grupa muzyczna wykonująca alternatywny hip-hop. Powstała w 1998 r. w Częstochowie[3]. W jej skład wchodzą: Śliwka Tuitam, Sivy i DJ Haem.

Grupa przed nagraniem legalnej płyty wydała demo pod tytułem Blaski i cienie. Debiutancka płyta zespołu ukazała się w 2001 roku i nosiła tytuł Nibylandia. Album został wydany nakładem wydawnictwa Universal Music Polska. Płyta bardzo różniła się od innych produkcji hip-hopowych wydawanych wówczas na polskim rynku fonograficznym. Oniryczny charakter podkładów i poetyckie teksty podzieliły słuchaczy hip-hopu na zdecydowanych fanów i zażartych przeciwników grupy. Debiutancki album promował utwór „Rytmy zwątpienia”. Zespół już przed wydaniem pierwszej płyty nawiązał współpracę z Paktofoniką, czego efektem była m.in. wspólna trasa koncertowa, oraz wydany w 2002 roku album pod szyldem Pijani Powietrzem, który był nominowany do Fryderyka. Od 2003 roku zespół współtworzy również koncertowy zespół PFK Kompany, a DJ Haem dołączył na stałe do koncertowego zespołu rapera O.S.T.R.

W 2005 roku grupa wydała swoją drugą płytę pt. Nie ma takiego drugiego. Album jest utrzymany w podobnej konwencji co poprzednia, ale dużo nowocześniejszy i bardziej przystępny dla słuchaczy. Nagrania ukazały się nakładem firmy Gigant Records. Zespół nie zdecydował się na promocję tego wydawnictwa, stąd odniosło ono mniejszy rozgłos niż poprzednia płyta. W kolejnych latach zespół wstrzymał działalność, ale sami muzycy udzielali się w różnych projektach.

W 2010 roku zespół powrócił z albumem w formie mixtape, o nazwie Ego Team. Krążek zawiera 10 nowych oraz 10 znanych już wcześniej utworów zaaranżowanych na nowo. Album został wytłoczony w limitowanym nakładzie 500 egzemplarzy, a także udostępniony za darmo w internecie, jako prezent dla wszystkich fanów. Płytę promował utwór „When the Night Comes”.

Dyskografia

Albumy
Kompilacje różnych wykonawców
  • SC 034 (2000, Gigant Records, utwór: Ego – "Kto to taki")[8]

Przypisy

  1. Ego na HiPHOPedia. hiphopedia.info. . (pol.).
  2. Ego. rateyourmusic.com. . (ang.).
  3. Andrzej Cała, Radek Miszczak: Beaty, rymy, życie. Leksykon muzyki hip-hop. Poznań: Kurpisz S.A., 2005, s. 180. ISBN 83-89738-75-9.
  4. Ego – Blaski I Cienie. hiphopedia.info. . (pol.).
  5. Ego – Nibylandia. hiphopedia.info. . (pol.).
  6. Ego – Nie Ma Takiego Drugiego. hiphopedia.info. . (pol.).
  7. Ego – Ego Team. hiphopedia.info. . (pol.).
  8. SC 034. hiphopedia.info. . (pol.).