W tym artykule szczegółowo zbadamy temat Edykty toruńskie, temat, który przykuł uwagę wielu ludzi na całym świecie. Edykty toruńskie jest od dawna przedmiotem debat i badań, a w tym artykule przeanalizujemy różne perspektywy i opinie, które istnieją w tej kwestii. Od swoich początków do dzisiejszego znaczenia, Edykty toruńskie wzbudził duże zainteresowanie w różnych dziedzinach, od nauki po kulturę popularną. Dlatego niezwykle ważne jest zrozumienie znaczenia Edykty toruńskie i jego wpływu na nasze dzisiejsze życie.
Edykty toruńskie – dwa edykty wydane w Toruniu przez króla Zygmunta I Starego w dniach 3 maja i 26 lipca (według innego źródła 24 lipca[1]) 1520 roku[2]. Edykty zabraniały sprowadzania i sprzedaży pism Marcina Lutra w Królestwie Polskim rozpowszechnianych od 1518 roku[2][3]. Za rozpowszechnianie pism miała grozić banicja i konfiskata majątku. Zdaniem Zygmunta I Starego pisma Lutra zagrażały porządkowi społecznemu oraz godziły w dobre imię Rzymu[2].
Edykty mogły powstać pod wpływem legata papieskiego Zachariasza Ferreriego, zdecydowanego wroga reformacji, który lutym 1520 roku przybył do Królestwa Polskiego[2].
Edykt z 3 maja 1520 roku był pierwszym z licznych prawnych zakazów rozpowszechniania reformacji w Polsce[3].