Dziennik Telewizyjny (program rozrywkowy)

Obecnie Dziennik Telewizyjny (program rozrywkowy) jest szeroko dyskutowanym tematem na całym świecie. Od wpływu na społeczeństwo po wpływ na kulturę popularną, Dziennik Telewizyjny (program rozrywkowy) przyciągnął uwagę milionów ludzi. W całej historii Dziennik Telewizyjny (program rozrywkowy) był przedmiotem debat, badań i analiz w różnych dziedzinach. Jego znaczenie przekroczyło granice i spowodowało rosnące zainteresowanie jego badaniami. W tym artykule zbadamy różne aspekty Dziennik Telewizyjny (program rozrywkowy) i jego wpływ na współczesny świat. Od jego powstania po ewolucję, ten artykuł zajmie się różnymi aspektami Dziennik Telewizyjny (program rozrywkowy) i jego wpływem na dzisiejsze społeczeństwo.

Dziennik Telewizyjny
Ilustracja
Jacek Fedorowicz na tle logotypu programu
Kraj produkcji

Polska

Oryginalny język

polski

Główne role

Jacek Fedorowicz, Dorota Dobrowolska, Julita Kożuszek-Borsuk

Produkcja
Czas trwania odcinka

około 10 minut

Pierwsza emisja
Data premiery

8 stycznia 1995

Stacja telewizyjna

TVP1

Lata emisji

1995-2005

Status

zakończony

Format obrazu

4:3

Format dźwięku

stereo

Chronologia
Kontynuacja

SEJF

Dziennik Telewizyjnytelewizyjny program satyryczny Jacka Fedorowicza[1][2], który prezentował aktualne wydarzenia polityczne w krzywym zwierciadle.

Formuła programu polegała na cytowaniu fragmentów wypowiedzi polityków i innych postaci życia publicznego w sztucznie stworzonym, satyrycznym kontekście. Najczęściej wypowiedź taka wmontowywana była w formę wywiadu, przy czym z dużą dbałością o szczegóły odtwarzało się w studiu scenografię, w której owa wypowiedź padła. Efektem był pozór naturalnej rozmowy z absurdalnym i komicznym zakończeniem. Silnie eksploatowana była gra słów, nierzadko w wersji gwarowej. W podobny sposób prezentowane były też piosenki – fragment wypowiedzi osoby publicznej był zmontowany i zrymowany z satyrycznym tekstem piosenki.

Nazwa nawiązuje do głównego programu informacyjnego z czasów PRLDziennika Telewizyjnego. Użyto oryginalnej czołówki z lat 80. XX w. Również forma Dziennika odnosiła się do pierwowzoru, stanowiąc raczej jego karykaturę – Jacek Fedorowicz z nieodłącznym telefonem na biurku ze śmiertelną powagą zapowiadał absurdalne rozmowy. Tak naprawdę program był tygodnikiem nadawanym przeważnie w niedzielę po południu, okresowo miał też powtórki w ciągu tygodnia. Od około 2000 roku do końca program miał dwójkę prowadzących, współprowadzącą była Dorota Dobrowolska.

We wrześniu 2005 Dziennik Telewizyjny został zastąpiony przez realizowany przez ten sam zespół i w podobnej konwencji SEJF – Subiektywny Ekspres Jacka Fedorowicza[3]. W lutym 2006 Jacek Fedorowicz zrezygnował z programu i pracy w Telewizji Polskiej[3].

Przypisy